12 Metre fleet at start of racing ( Photo © George Bekris )

12 Metre fleet at start of racing ( Photo © George Bekris )

NEWPORT, R.I. (Sept. 24, 2018) – An eight-race series held Friday through Sunday (September 21-23) on Rhode Island Sound and Narragansett Bay determined title holders for the 2018 12 Metre North American Championship. The event, hosted by Ida Lewis Yacht Club and including divisions for historic 12 Metres from the Modern and Traditional eras (1974-1983 and 1958-1970, respectively), was especially competitive this year due to teams ramping up for the 2019 12 Metre World Championship, which also will be hosted by Ida Lewis Yacht Club on these same waters off Newport, R.I. next July.

Challenge XII passing Castle Hill Lighthouse ( Photo © George Bekris )

Challenge XII passing Castle Hill Lighthouse ( Photo © George Bekris )


Action aboard winners Challenge XII and American Eagle at the 2018 12 Metre North American Championship held in Newport, R.I.

12 Metre American Eagle ( Photo © George Bekris )

12 Metre American Eagle ( Photo © George Bekris )

“The boats that prevailed had to perform in all wind ranges and sailing conditions,” said Event Chairman Peter Gerard, explaining that the fleet of nine boats had three races on Friday that were held in ideal 12-15 knot winds “outside” on the open water where the America’s Cup 12 Metre races were held from 1958-1983. Saturday’s three races saw 15-18 knots at the racecourse “inside” the Bay (north of Pell Bridge), and Sunday’s last two races were held in challengingly light and variable breezes, also inside. “It was a true test for the championship and a great example of the 12 Metres committed to and prepping for the Worlds here next year.”

12 Metre American Eagle ( Photo © George Bekris )

12 Metre American Eagle ( Photo © George Bekris )

Topping five boats in the Traditional Division was American Eagle, which has been chartered by the American Eagle 2019 Syndicate for this year and next. The team is comprised of regional sailors mostly from Rhode Island and Massachusetts, including Bob Morton (Newport) who skippers and leads the syndicate jointly with team member Cindy DeLotto (Newport/Edgartown, Mass.).

“This really showed that both our team and boat are tuned up,” said Morton after racing on Sunday. “I don’t know if we’ll do anything else to the boat; we’ll just continue to improve on what we are doing in preparation for the Worlds.”

 


The 2019 12 Metre North American Championship was hosted by Ida Lewis Yacht Club in Newport, R.I., where the 2019 12 Metre World Championship is scheduled to take place.

 

 

Giving American Eagle its best run for the money was Weatherly, chartered by Jay Schachne (Barrington, R.I.) who plans to compete in the Worlds. Weatherly finished with 18 points to American Eagle’s 14; however, only two points separated the two boats going into Sunday. “We were working one-on-one with Weatherly because mathematically we only had to beat them to win,” said Morton, who took second in both races Sunday while Weatherly finished third in both. “It was crazy out there, all the back and forth, close racing all the time. We don’t have any real strengths…for instance, Columbia excels in heavy air, Weatherly is good in light air.  We just average out; we’re always there. You can see that in our scoreline; we were never worse than second.”

 

Weatherly ( Photo ©George Bekris )

Weatherly ( Photo ©George Bekris )

According to American Eagle’s tactician Dave Vietor (Edgartown, Mass.), Sunday’s races were “character building.” He knows a thing or two about 12 Metres, as he skippered Courageous in the Defender Trials for the 1983 America’s Cup. (Courageous, a veteran of five America’s Cup campaigns and twice a successful defender, finished third in the Modern Division with a new face, Arthur Santry of Arlington, Va./Newport, R.I., at the helm.)


Historic 12 Metres competing in the 12 Metre North American Championship participated in an exhibition race back to Newport Harbor on Friday (Sept. 21). The nine-boat fleet had just completed three races on Rhode Island Sound, where 12 Metres contended for the America’s Cup from 1958-1983.

Victory '83 ( Photo © George Bekris )

Victory ’83 ( Photo © George Bekris )

Going into Sunday, Victory ’83, skippered by owner Dennis Williams (Hobe Sound, Fla./Newport, R.I.), was leading the four-boat Modern Division by one point, but it was Challenge XII with owner Jack LeFort (Jamestown, R.I.) at the helm that ultimately won – by one point. “We were really concerned about Victory ’83, because it’s a very good boat and team, and we knew whoever won today was going to be the champion,” said LeFort, who sailed with America’s Cup and Volvo Ocean Race veteran Ken Read aboard as tactician. “It was fluky, it was hard and we ended up 1-2 and they posted a 2-3. All regatta, it was anybody’s game at any time. The 12 Metre racing is great competition, we love it. It will be nice when there are more boats at the Worlds.”

Easterner ( Photo © George Bekris )

Easterner ( Photo © George Bekris )

According to Peter Gerard, who is also heading up the Worlds, as any as 10 Modern 12 Metres are expected at that event, while five Traditional, six Grand Prix (built for the 1987 America’s Cup) and three Vintage 12 Metres (built before the America’s Cup 12 Metre era) are also expected, making it the largest gathering of 12 Metres ever in North America.

Ted Hood and Ted Turner Trophies

At Sunday’s afternoon Awards Ceremony at Ida Lewis Yacht Club, the Ted Hood Trophy was awarded to the teams in each division with the highest points overall for the season. Those teams were American Eagle and Challenge XII.

American Eagle is currently the top America’s Fleet contender in the Waypoint Series leading up to the 2019 Worlds.

 

Clockwise from left: Ted Turner Trophy photographed at 12 Metre Yacht Club/Clarke Cooke House; American Eagle team with the 12 Metre North American Trophy; Event Chair Peter Gerard, Alec LeFort and his father Jack LeFort with the Ted Hood Trophy.  (Photo credits: SallyAnne Santos)

Clockwise from left: Ted Turner Trophy photographed at 12 Metre Yacht Club/Clarke Cooke House; American Eagle team with the 12 Metre North American Trophy; Event Chair Peter Gerard, Alec LeFort and his father Jack LeFort with the Ted Hood Trophy.
(Photo credits: SallyAnne Santos)


Clockwise from left: Ted Turner Trophy photographed at 12 Metre Yacht Club/Clarke Cooke House; American Eagle team with the 12 Metre North American Trophy; Event Chair Peter Gerard, Alec LeFort and his father Jack LeFort with the Ted Hood Trophy.

At the 12 Metre Yacht Club’s Annual Dinner, held at the Clarke Cooke House on Thursday evening (Sept. 20), the Ted Turner Trophy was awarded (in absentia) to James Patrick Howaldt (Copenhagen, DK), Vice President of the International Twelve Metre Association (ITMA). Gary Jobson made the presentation noting that Howaldt’s love of 12 Metres combined with his determination and dedication are largely responsible for the thriving Baltic fleet of Vintage 12 Metres, now 20 boats strong. ITMA’s Treasurer, Dr. Robin Wallace, read remarks of acceptance and thanks from Howaldt, while ITMA’s President, Dyer Jones, relayed additional words of praise from his Baltic fleet colleagues.

The Ted Turner Trophy is awarded annually to individuals(s) who have made an outstanding contribution to the 12 Metre Class on or off the water.

Nefertiti ( Photo © George Bekris )

Nefertiti ( Photo © George Bekris )

For more information, visit http://www.12mrclass.com/https://12mrworlds.com/ or contact Peter Gerard at pgerard53@gmail.com, +1 214-244-4955.

Follow on Facebook: https://www.facebook.com/12mR.Class

12 Metre North American Championship Results
Sept. 21-23, 2018
Modern (4 Boats)
1. Challenge XII, 12 Metre 67, Jack LeFort , Jamestown, RI, USA – 3 -1 -2 -1 -3 -2 -1 -2 ; 15
2. Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams , Hobe Sound, FL, USA – 2 -4 -1 -2 -1 -1 -2 -3 ; 16
3. Courageous, 12 Metre 65, Ralph Isham /Alexander Auersperg , Newport, RI, USA – 1 -2 -3 -3 -2 -3 -3 -1 ; 18
4. Freedom, 12 Metre 63’5, Charles Robertson , Guilford, CT, USA – 4 -3 -4 -4 -5 -5 -4 -4 ; 33
Traditional (5 Boats)
1. American Eagle, 12 Metre 67, Eagle 2019 Syndicate , Middletown, RI, USA – 1 -2 -2 -1 -2 -2 -2 -2 ; 14
2. Weatherly, 12 Metre 69, Jay Schachne , Barrington, RI, USA – 3 -1 -1 -3 -1 -3 -3 -3 ; 18
3. Columbia, 12 Metre 69’8, Kevin Hegarty / Anthony Chiurco , Newport, RI, USA – 2 -4 -4 -3 -3 -1 -1 -1 ; 19
4. Nefertiti, 12 Metre 68′, Jon Wullschleger , Sarasota, FL, USA – 4 -3 -3 -4 -4 -4 -4 -4 ; 30
5. Easterner, 12 Metre 65, Scott Bernard , Annapolis, MD, USA – 6 -6 -6 -6 -6 -6 -6 -6 ; 48

 

12 Metres ( Photo © George Bekris )

 

Ted Turner At Helm of American Eagle ( Photo by George Bekris )

America’s Cup history will repeat itself this week in Rhode Island when the 12 Metre North American Championship features two of sailing’s most famous skippers, Ted Turner and Dennis Conner, reuniting with their winning tacticians, Gary Jobson and Tom Whidden, respectively.

Turner, an American media mogul and philanthropist, will sail American Eagle in the Traditional division at the regatta, while Conner, known as “Mr. America’s Cup,” will sail KZ-7 (Kiwi Magic) in the Grand Prix division.

The three-day regatta takes place from September 21-23 in Newport, Rhode Island, with racing starting each day at 11am on Rhode Island Sound, where the Cup races were staged from 1930 until 1983.

All nine participating 12 Metres will be berthed at Bannister’s Wharf, reminiscent of the glory days when America’s Cup legends roamed the docks there after racing each day and where those who attended the 12 Metre America’s Cup reunion two years ago revisited.

Turner has won the 12 Metre North Americans for the last two years here, sailing American Eagle as he did in the late ‘60s and early ‘70s. His performance in 2011 earned Turner first place in the Traditional division as well as the Pine Brothers Trophy for best overall performance.

“It’s a great thrill to reconnect with my long-time friend Ted Turner,” said Gary Jobson, who served as tactician for his skipper when Courageous beat Australia to win the 1977 America’s Cup.

“Ted is one of the heroes of our sport. He retired many years ago, but when he is on the water his competitive drive continues.”

About Conner, Jobson added, “Dennis Conner is one of the most successful American sailors of all time. Any time he is on the water he has a way of lifting every competitor’s game.”

Conner, a four time America’s Cup Winner (1974, ‘80, ‘87, ‘88), will have an impressive crew aboard KZ-7 (Kiwi Magic), which is currently owned by the U.S. Merchant Marine Academy (USMMA) Foundation.

Tom Whidden, one of the most experienced AC sailors in the world, sailed with Conner in three of his victories (1980, 1987 and 1988), while three others have sailed with Conner during various AC campaigns: Jerry Kirby (2003), Dave Kulver (’92, ’95) and Ralf Steitz (’92, ‘95). Joining them will be Michel Maeder, who sailed with Baron Marcel Bich in 1980.

“This will be Kiwi Magic, powered primarily by Stars & Stripes,” said Steitz, recognising the irony that during the Louis Vuitton Challenger series held in Fremantle, Australia during 1986/’87, Conner had challenged the fairness of KZ-7’s fibreglass hull against the slower aluminum hulls being used at the time.

“We will, of course, also have five USMMA midshipmen sailing as part of the 15-man crew. It’s great to give these young people an opportunity to sail with these great legends in our sport, these America’s Cup notables who also are truly among the greatest sailors in the world,” said Steitz of the program of which he is president.

Approaching Newport Harbor In The Candy Store Cup (Photo by George Bekris)

In addition to American Eagle and KZ-7, Columbia, Courageous, Intrepid, KZ-5, USA, Victory ’83 and Weatherly will be racing. Other celebrity yachtsmen participating include America’s Cup veterans Jim Gretzky, Andy MacGowan, Tom O’Brien, Dave Pedrick, Scott Perry, Reggie Pierce, Richie Sayer and Bill Shore.

Columbia (Photo by George Bekris)

A special private-invitation event on Thursday, September 20, will kick off the 12 Metre North American Championships in style and serve a good cause by supporting the national nonprofit Hope For The Warriors®. The organisation was founded by Robin Kelleher, the wife of a Naval War College Officer, and supports wounded U.S. service members, their families and families of the fallen.

Cocktails and dinner will be served at the 12 Metre Yacht Club, located on the third floor of the famous Clark Cooke House on Bannister’s Wharf. During the dinner, 12 Metre Yacht Club Station Steward, Gary Jobson, will introduce Jimmy Gubelmann as the new commodore of the Club.

Also making presentations will be Ted Turner and combat-wounded veteran and solo distance sailor Ronnie Simpson.

The event concludes on Sunday, September 23, with an Awards Ceremony at Ida Lewis Yacht Club, which also serves as the Organising Authority of the event.

Herb Marshall, Vice President of the 12 Metre Americas Fleet, will present the Gubelmann Trophy for the winner of each class in the North American Championships; the Ted Hood Trophy for the highest points overall for specific regattas during the season; and the Pine Brothers Trophy for best overall boat in the North American Championships.

Ted Turner will present the Ted Turner Trophy for noteworthy contribution on or off the water.

Regatta Sponsor is Pine Brothers, while Supporting Sponsors are Boston Beer Company, Harbor Town Wine of NZ (partner to the 12 Metre fleet), Sebago and Atlantis.

Entries:

Grand Prix – yachts built for the 1987 America’s Cup
KZ-5 ~ KZ5, Kip Curren, Newport, R.I.
KZ-7 (Kiwi Magic) ~ KZ7, Dennis Conner, San Diego, California
USA ~ US 61, Andy MacGowan, Middletown, R.I.

Modern – yachts built between 1974 and 1983
Courageous ~ US 26, Ralph Isham, New York, N.Y.
Intrepid ~ US 22, Jack Curtin, New York, N.Y.
Victory ’83 ~ K 21, Dennis Williams, Hobe Sound, Fla.

Traditional – yachts built between 1958 and 1970
American Eagle/Hope for the Warriors ~ US 21, Ted Turner, Atlanta, Georgia
Columbia ~ US 16, Alain Hanover, Weston, Massachusetts
Weatherly ~ US 17, George Hill, Newport, R.I.

Further information: www.12mrclass.com

 

Pugwash, owner David Murphey; Wings, owner Mike Bruno & Tom Boyle (Photo by Billy Black / Rolex )

Pugwash, owner David Murphey; Wings, owner Mike Bruno & Tom Boyle (Photo by Billy Black / Rolex )

New York Yacht Club 158th Annual Regatta Presented by Rolex

 
After a rousing 19-mile Around the Island Race on Friday, sailors at the New York Yacht Club (NYYC) 158th Annual Regatta presented by Rolex had to face light winds on Saturday and Sunday and a subsequently abbreviated race schedule where every move counted as critical to final results.  With 104 boats entered in Friday’s race (separately scored and optional) and 133 entered in weekend racing, this 2012 edition of what is revered as America’s oldest regatta will go down in sailing history as having its biggest fleet ever…and, for some, the most intriguing last-minute victories.
 
One for the record is Alex Jackson’s (Riverside, Conn.) trumping of the nine-boat Melges 32 class with Leenabarca in the second of two races today.  Two of the class’s world champions (Doug Douglass on Goombay Smash and Pieter Taselaar on Bliksem) were tied for first going into that race, which was the last of three in the regatta series, and Jackson trailed in scoring by one point.  According to Douglass, who exchanged friendly banter with Jackson back onshore, “We both went right, and Alex schooled us by going left and winning—he stole (the series) from us!”  Jackson joked that while the competition was incredible, “we were just better,” but in all seriousness, the stakes are high for this class as it prepares for its world championships here later this summer.  “More teams will be showing up as we get closer to that event,” said Jackson, who finished sixth two years ago at the worlds, “so I wouldn’t say that this was the biggest fleet of Melges 32s we’ve ever had, but it sure included some of the toughest teams.”
 
Also winning on the final note today was defending champion Mike McCaffrey (Newport, R.I.) aboard Osprey in the Herreshoff S class.  Stephan Sloan’s (East Greenwich, R.I.) Argument was leading the regatta until it was forced over the start line prematurely in today’s second race and had to restart. “That gave us the opportunity to salvage a first out of what was looking to be a second or third,” said McCaffrey.
 
Andrew Fisher (Greenwich, Conn.), winner of the Swan 42 class with Bandit, said his team also had an “incredibly bad start” in today’s first race, but it battled back to finish fifth.  “Luckily, we were very much in phase in the second race,” said Fisher, “and we picked more of the right wind shifts than the wrong ones and won.  It was a little bit of luck, a little bit of skill.”  His closest competition was John Hele’s Daring, which represented the Royal Canadian Yacht Club to win last year’s New York Yacht Club Invitational Cup presented by Rolex and is helmed by Canada’s Terry McLaughlin, an America’s Cup veteran and 1984 Olympic silver medalist in the Flying Dutchman class.
 
Among the largest boats in the fleet was George Sakellaris’s (Framingham, Mass.) Mini Maxi 72 Shockwave, which won IRC 1. “We had a conservative day,” said the boat’s captain and crew member Reggie Cole (Newport) after today’s single race. “We just wanted to beat (George David’s) Rambler today, because that’s what we had to do to win, but it was just by happenstance that we also beat (Hap Fauth’s) Bella Mente.  She  blew out a spinnaker and we passed them to finish first.”
 
Ptarmigan, Larry Dickie’s (Greenwich, Conn.) Ker 43, came from behind to win today in IRC 3.  Skipper Bill Lynn (Marblehead, Mass) said that Saturday it had been hard to get out of the shadow of James Madden’s (Newport Beach, Calif.) Swan 601 Stark Raving Mad, which won the day on the merit of posting victory in a single race. “There was massive wind sheer and shifts to deal with,” he said, explaining that on the first beat his team had looked good, but “after that, we were struggling” and finished third.  Though today proved more manageable, playing shifts was still the name of the game and Ptarmigan made the most out of them to finish first to Stark Raving Mad’s fourth and post four points to its five (for second place).
 
Steered by Lexi Gahagan, Dennis Williams’s (Hobe Sound, Fla.) Victory 83 dominated the 12 Metre class, posting three victories in as many races, while in IRC 5 class, Leonard Sitar’s (Holmdel, NJ) J/44 Vamp took class honors with a 2-1 in his series.
 
Past J/122 North American champion Mike Bruno and Tom Boyle (Irvington, N.Y.) finished 2-1 in the regatta’s two races to take IRC 6 on his J/122 Wings, while past J/109 North American champion Bill Sweetser (Annapolis, Md.) on the J/109 Rush topped IRC 7.
 
David and Sandra Askew’s (Annapolis, Md.) IRC 52 Flying Jenny 2 won IRC 2, while winning IRC 4 was the Taylor 45 Africa, skippered by Rolex Yachtsman of the Year Jud Smith (Marblehead, Mass.).  Peter Kellogg’s (Short Hills, N.J.) Catboat 33′ Silent Maid won CRF 2 Non-Spinnaker, and Lars Forsberg’s (Greenwich, Conn.) S&S Yawl Black Watch took CRF 1 Non-Spinnaker.
 
In PHRF Navigator’s class, 22 boats competed, proving that this relatively new concept (begun last year) is popular for those who prefer a classic government buoy course to the more prevalent short-course racing on Saturday and Sunday.  Defending champions Ben Hall and Bill Berges (Tiverton, R.I.) won Class 5 on their Evelyn 32 Bluto, while Paul Koch’s (East Greenwich, R.I.) Freedom 35 Jazz Fish took Class 6.
 
A Rolex timepiece was awarded on Friday evening to the overall IRC winner in that day’s Around the Island Race.  Accepting the Rolex was Takashi Okura (Tokyo, Japan), owner and skipper of the IRC 52 Sled, which also won its IRC 2 class
 
Rolex also will award a timepiece to the overall winner (determined by the organizers) of Saturday’s and Sunday’s combined series of races, which officially constitutes the NYYC 158th Annual Regatta presented by Rolex. This special prize, as well as engraved overall trophies in each class and the Great Corinthian Trophy for yacht club teams of three or more boats posting the best class finishes, will be announced and awarded at the November 8 Annual Awards Dinner at the NYYC’s main clubhouse in New York City.
 

Swan 42 fleet (Photo by Billy Black / Rolex)

Swan 42 fleet (Photo by Billy Black / Rolex)

Known for attracting a diverse range of boats, NYYC’s Annual Regatta presented by Rolex is the first major sailing contest of the season in historic Newport, Rhode Island.  In even-numbered years, the regatta draws a large number of competitors who compete a week later in the Newport Bermuda Race and who use the Annual Regatta to gear up prior to the start of that distance race.  Part of the 2012 US-IRC Gulf Stream Series, NYYC’s Annual Regatta presented by Rolex is the first event in the NYYC Classic Yacht Series.  Additionally, IRC yachts are eligible to enter the Onion Patch Series which consists of the Annual Regatta, the Newport Bermuda Race and the Royal Bermuda Yacht Club Anniversary Regatta.  The first race completed on Saturday and Sunday during NYYC’s Annual Regatta counts toward the Onion Patch Series. 
 
For daily results, releases, photos and video by T2p.tv, please visit the New York Yacht Club’s website at nyyc.org. 
 

 

Shockwave, Mini Maxi 72, George Sakellaris (Photo by Billy Black / Rolex)

Shockwave, Mini Maxi 72, George Sakellaris (Photo by Billy Black / Rolex)

Final Results
NYYC 158th Annual Regatta presented by Rolex
June 9-10, 2012
 
Blue Class 1 – IRC 1 (IRC – 3 Boats)
1. Shockwave, Mini Maxi 72, George Sakellaris , Framingham, MA, USA – 1, 1, ; 2
2. Bella Mente, J-V Mini Maxi 72′, Hap Fauth , Minneapolis, MN, USA – 3, 2, ; 5
3. Rambler, RP 90 W B 90, George David , Hartford, CT, USA – 2, 3, ; 5
 
Blue Class 2 – IRC 2 (IRC – 5 Boats)
1. Flying Jenny 7, IRC 52 52, David and Sandra Askew , Annapolis, MD, USA – 1, 2, ; 3
2. Vesper, TP 52 52, Jim Swartz , Park City, UT, USA – 3, 1, ; 4
3. Interlodge, IRC 52 52, Austin and Gwen Fragomen , Newport, RI, USA – 2, 4, ; 6
 
Blue Class 3 – IRC 3 (IRC – 9 Boats)
1. Ptarmigan, Ker 43 43, Lawrence Dickie , Greenwich, CT, USA – 3, 1, ; 4
2. Stark Raving Mad, Swan 601 60, James Madden , Newport Beach, CA, USA – 1, 4, ; 5
3. Defiance, Marten 49 49, Hamnett Hill , Montreal, Que, CAN – 4, 2, ; 6
 
Blue Class 4 – IRC 4 (IRC – 13 Boats)
1. Africa, Taylor 45 45, Jud Smith , Marblehead, MA, USA – 1, 2.5, ; 3.5
2. Nasty Medicine, Corby 41 41.5, Stephen Sherwin , Hamilton, BER – 2, 2.5/Protest, ; 4.5
3. After Midnight, CTM 41 41, Paul Jeka , Atlantic Highlands, NJ, USA – 4, 1, ; 5
 
Blue Class 5 – IRC 5 (IRC – 9 Boats)
1. Vamp, J 44 44.9, Leonard Sitar , Holmdel, NJ, USA – 2, 1, ; 3
2. Carina, Custom 48 48′, Rives Potts , Essex, CT, USA – 1, 2, ; 3
3. Cygnette, Swan 441 44.36, William Mayer , Dover, DE, USA – 5, 3, ; 8
 
White Class 6 – IRC 6 (IRC – 12 Boats)
1. Wings, J 122 40, Mike Bruno & Tom Boyle , Irvington, NY, USA – 2, 1, ; 3
2. Christopher Dragon, J/122 40, Andrew Weiss , Mamaroneck, NY, USA – 1, 5, ; 6
3. Old School, Farr 395 39.5, Ganson Evans , Ponte Vedra Beach, FL, USA – 3, 6, ; 9
 
White Class 7 – IRC 7 (IRC – 10 Boats)
1. Rush, J 109 35.25, Bill Sweetser , Annapolis, MD, USA – 1, 1, ; 2
2. Dorade, S&S Yawl 52.5, Matt Brooks , Fremont, CA, USA – 5, 2, ; 7
3. Picante, J 109 36, Rober Salk & John Sahagian , Jamestown, RI, USA – 4, 3, ; 7
 
White Class 8 – Swan 42 (One Design – 10 Boats)
1. Bandit, Swan 42 42, Andrew Fisher , Greenwich, CT, USA – 3, 5, 1, ; 9
2. Daring, Swan 42 42, John Hele , Newport, RI, USA – 1, 3, 9, ; 13
3. Vitesse, Swan 42 42, Jon Halbert , Dallas, TX, USA – 6, 1, 6, ; 13
 
White Class 9 – Melges 32 (One Design – 9 Boats)
1. Leenabarca, Melges 32 32, Alex Jackson , Riverside, Conn., USA – 5, 1, 1, ; 7
2. Bliksem, Melges 32 32, Pieter Taselaar , Newport, RI, USA – 2, 3, 4, ; 9
3. hedgehog, Melges 32 32, Alec Cutler , Pembroke, BER – 4, 5, 2, ; 11
 
Green Class 1 – 12 Metres (One Design – 8 Boats)
1. Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams , Hobe Sound, FL, USA – 1, 1, 1, ; 3
2. Courageous, 12 Meter 68, Ralph Isham / Alexander Auersperg , New York, NY, USA – 2, 4, 2, ; 8
3. USA, 12 Metre 65′, Guy Heckman , Newport, RI, USA – 4, 2, 4/Protest, ; 10
 
Green Class 4 – Herreshoff S Class (One Design – 9 Boats)
1. Osprey, Herreshoff S Class 27.6, Michael McCaffrey , Newport, RI, USA – 2, 2, 3, ; 7
2. Argument, Herreshoff S Class 27.5, Stephan Sloan , East Greenwich, RI, USA – 1, 1, 7, ; 9
3. Swallow , Herreshoff S Class 27.5, Leeds Mitchell IV , Providence, RI, USA – 3, 4, 2, ; 9
 
Green Class 2 – CRF 1 Non-Spinnaker (PHRF – 6 Boats)
1. Black Watch, S&S Yawl 67.86, Lars Forsberg , Greenwich, CT, USA – 3, 1/Protest, 1, ; 5
2. Angelita, 8 Metre 50.33′, Samuel Croll , Greenwich, CT, USA – 1, 5/Protest, 2, ; 8
3. Sonny, S&S Custom 53 53, Joseph Dockery , Newport, RI, USA – 2, 2, 4, ; 8
 
Green Class 3 – CRF 2 Non-Spinnaker (PHRF – 7 Boats)
1. Silent Maid, Catboat 33′, Peter Kellogg , Short Hills, NJ, USA – 1, 4, 1, ; 6
2. Belle, Luders 24 38.25, Jonathan Loughborough , Newport, RI, USA – 2, 2, 2, ; 6
3. SYCE, 6 Metre 34, Bob and Farley Towse , Stamford, CT, USA – 3, 5, 3, ; 11
 
Green Class 5 – PHRF Navigators Race (PHRF – 14 Boats)
1. Bluto, Evelyn 32-2 32, Benjamin Hall , Tiverton, RI, USA – 2, 2, ; 4
2. Tonto, J 105 34.5, Fred Darlington , Cumberland, RI, USA – 6, 1, ; 7
3. Blockade Runner, Farr 30 30, Bruce Bingman / Taran Teague , Annapolis, MD, USA – 1, 8.5, ; 9.5
 
Green Class 6 – PHRF NS Navigators Race (PHRF – 8 Boats)
1. Jazz Fish, Freedom 35 35, Paul Koch , East Greenwich, RI, USA – 1, 3, ; 4
2. Duck Soup, C&C 40 39’6, Bill Clavin , Warwick, RI, USA – 2, 2, ; 4
3. True, J 160 52, Howard Hodgson , Ipswich, MA, USA – 5, 1, ; 6
 

Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams (Photo by Billy Black / Rolex)

Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams (Photo by Billy Black / Rolex)

 

Sled   (Photo by George Bekris)

Sled (Photo by George Bekris)

Sailors on over 100 boats enjoyed classic Newport weather for today’s 19-mile Around the (Conanicut) Island Race, a traditional prelude to the New York Yacht Club (NYYC) Annual Regatta presented by Rolex, which will mark its 158th edition this weekend. The oldest regatta in America is enjoying a record number of 146 entries, with 133 of those signed up for weekend racing. (Today’s Around the Island Race was separately scored and optional.)

“It was southwest 8-12 knots, building to Beavertail,” said Tom Erskine (Marblehead, Mass), main trimmer on Ken Colburn’s Swan 42 class winner Apparition, explaining that with that much horsepower to the wind, the race committee had no problems sticking to a scheduled noon start for a clockwise course that started just south of the iconic Newport (Pell) Bridge. “Then it was 12-15 on the backside of the island and 15-16 on the nose coming home — just great conditions.” It didn’t hurt, either, that the sun shone all day after several days of relentless rain.

“The Race Committee started the smaller boats first,” added Erskine, “which made it fun to see all those classics like Black Watch and Dorade sailing near us, and then at the top of the island Rambler (the largest boat in the fleet at 90 feet) came ripping by us at 17 knots!”

Though Rambler was first to finish in just under two hours, but it was the IRC 52 Sled’s performance that earned owner Takashi Okura (Tokyo, Japan) a class win in IRC 2 and the overall victory in IRC class, which meant he goes home with the coveted Rolex watch as prize for his efforts today. Sled circumnavigated the island in just over two hours.

Spinnakers (Photo by George Bekris)

Spinnakers (Photo by George Bekris)

 

“I am still jet lagged,” said Okura, who arrived only yesterday to join his mostly-Japanese team on a charter boat that bears the name Interlodge. (Austin and Gwen Fragomen also sailed their newly built IRC 52 named Interlodge and finished third in the class behind Jim Swartz’s IRC 52 Vesper.) “We tried to sail calmly and quietly and just think about the wind and the tide.” Okura added that for ten minutes after the start, Vesper was leading, but the Sled team was able to play the current to its advantage and succeed at a takeover. Okura also won a Rolex watch here in 2006 when he sailed the Farr 40 North Americans as part of the New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex and he has every intention of adding an Annual Regatta victory to his resume after he competes this weekend. (Rolex also will award a timepiece to the overall winner of Saturday’s and Sunday’s combined series of races.)

Fourteen class winners today included Hap Fauth (Minneapolis, Minn./Newport, R.I.) with his newly built Judel-Vrolijk 72’ mini maxi Bella Mente in IRC 1 and Annual Regatta defending champions Rives Potts (Westbrook, Conn.) in IRC 6 aboard his custom 48 Carina; Michael McCaffrey (Newport) in the Herreshoff S class with Osprey; Dennis Williams (Hobe Sound, Fla.) in the 12 Metre class with Victory 83; and Joseph Dockery (Newport) in CRF 1 (classics) with his custom S&S 53 Sonny. (Ken Colburn’s Swan 42 Apparition is also a defending champion.)

Since 1845, the tradition of the Annual Regatta, first hosted at the New York Yacht Club’s original clubhouse in Hoboken, N.J., has been interrupted only by war. The event – in even years — is part of the Onion Patch Series, which also includes the Newport Bermuda Race and the Royal Bermuda Yacht Club Anniversary Regatta.

Fleet  (Photo by George Bekris)

Fleet (Photo by George Bekris)

Racing for the NYYC Annual Regatta presented by Rolex takes place on Narragansett Bay and Rhode Island Sound for all classes, with a PHRF Navigator Class — for those who prefer a classic government buoy course to the more prevalent short-course racing on Saturday and Sunday — having the option of racing either one or both of the weekend days. Live music, refreshments and daily prizes greet the sailors as they come ashore after racing each day to the rolling lawn at NYYC’s Harbour Court clubhouse.

NYYC Around the Island Race (Photo by George Bekris)

NYYC Around the Island Race (Photo by George Bekris)

For daily results, releases, photos and video, please visit the New York Yacht Club’s website at nyyc.org.

Results New York Yacht Club Around the Island Race

Friday, June 8, 2012

Place, Sail, Yacht Name, Yacht Type, Owner/Skipper, City, State, Country, Finish Date-Time, Elapsed, Corrected, Class Finish/Fleet Finish

Class 1 – IRC 1 (IRC – 4 Boats)
1. USA 45 Bella Mente, Judel-Vrolijk Mini Maxi, Hap Fauth , Minneapolis, MN, USA — 08Jun12-02:56:37PM / 0:01:56:37 / 0:03:06:07 — 1 / 3
2. USA 60272 Shockwave, Mini Maxi, George Sakellaris , Framingham, MA, USA — 08Jun12-02:58:22PM / 0:01:58:22 / 0:03:07:22 — 2 / 6
3. USA 4511 Team Tiburon (Wizard), R/P 74, Mark E. Watson III , Newport, RI, USA — 08Jun12-02:59:16PM / 0:01:59:16 / 0:03:08:47 — 3 / 9

Class 2 – IRC 2 (IRC – 6 Boats)
1. USA 5206 SLED, IRC 52, Takashi Okura , Tokyo, JPN — 08Jun12-03:07:54PM / 0:02:12:54 / 0:03:03:00 — 1 / 1
2. USA 52007 Vesper, TP 52, Jim Swartz , Park City, UT, USA — 08Jun12-03:09:09PM / 0:02:14:09 / 0:03:05:15 — 2 / 2
3. USA 5210 Interlodge, IRC 52, Austin and Gwen Fragomen , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:10:45PM / 0:02:15:45 / 0:03:08:41 — 3 / 8

Class 3 – IRC 3 (IRC – 8 Boats)
1. USA 79 Ptarmigan, Ker 43, Lawrence Dickie , Greenwich, CT, USA — 08Jun12-03:19:12PM / 0:02:29:12 / 0:03:07:14 — 1 / 5
2. IVB 4915 Defiance, Marten 49, Hamnett Hill , Montreal, Que, CAN — 08Jun12-03:25:27PM / 0:02:35:27 / 0:03:13:04 — 2 / 21
3. USA 50069 Temptation – Oakcliff, Custom Ker 50, Arthur Santry – Oakcliff Sailing , Arlington, VA, USA — 08Jun12-03:24:52PM / 0:02:34:52 / 0:03:15:17 — 3 / 31

Class 4 – IRC 4 (IRC – 9 Boats)
1. USA 52915 White Witch, King 40, Larry Landry , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:32:39PM / 0:02:47:39 / 0:03:08:36 — 1 / 7
2. USA 52830 Barra, Morris 486, Bruce MacNeil , Lincoln, Ma., USA — 08Jun12-03:35:41PM / 0:02:50:41 / 0:03:12:52 — 2 / 17
3. BER 1000 Nasty Medicine, Corby 41, Stephen Sherwin , Hamilton, BER — 08Jun12-03:31:00PM / 0:02:46:00 / 0:03:13:53 — 3 / 25

Class 5 – IRC 5 (IRC – 10 Boats)
1. USA 49 Gold Digger, J 44, James D. Bishop , Jamestown, RI, USA — 08Jun12-03:31:33PM / 0:02:51:33 / 0:03:07:09 — 1 / 4
2. USA 43600 Vamp, J 44, Leonard Sitar , Holmdel, NJ, USA — 08Jun12-03:34:32PM / 0:02:54:32 / 0:03:10:04 — 2 / 14
3. USA 60003 Pugwash, J 122, David Murphy , westport, CT, USA — 08Jun12-03:36:51PM / 0:02:56:51 / 0:03:12:35 — 3 / 16

Class 6 – IRC 6 (IRC – 11 Boats)
1. USA 315 Carina, Custom 48, Rives Potts , Essex, CT, USA — 08Jun12-03:35:16PM / 0:03:00:16 / 0:03:08:55 — 1 / 10
2. USA 16 Dorade, S&S Yawl, Matt Brooks , Fremont, CA, USA — 08Jun12-03:44:10PM / 0:03:09:10 / 0:03:09:09 — 2 / 12
3. USA 1976 Mischief, Lyman-Morse 40, David Schwartz , Smithfield, RI, USA — 08Jun12-03:44:19PM / 0:03:09:19 / 0:03:10:04 — 3 / 13

Class 7 – 12 Metre GP/M (One Design – 5 Boats)
1. K 22 Victory 83, 12 Metre, Dennis Williams , Hobe Sound, FL, USA — 08Jun12-03:02:22PM / 0:02:32:22 / 0:02:32:22 — 1 /
2. USA 61 USA, 12 Metre, Guy Heckman , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:08:57PM / 0:02:38:57 / 0:02:38:57 — 2 /
3. KZ5 Laura, 12 Metre, Kip Curren , Warwick, RI, USA — 08Jun12-03:10:30PM / 0:02:40:30 / 0:02:40:30 — 3 /

Class 8 – 12 Metre Traditional (One Design – 3 Boats)
1. USA US 21 American Eagle, 12 Metre, Cynthia Alten-DeLotto , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:15:50PM / 0:02:45:50 / 0:02:45:50 — 1 /
2. USA 16 Columbia, 12 Metre, Alain Hanover , Weston, MA, USA — 08Jun12-03:16:10PM / 0:02:46:10 / 0:02:46:10 — 2 /
3. USA 19 Nefertiti, 12 Metre, Jon Wullschleger , Sarasota, FL, USA — 08Jun12-03:16:24PM / 0:02:46:24 / 0:02:46:24 — 3 /

Class 9 – Swan 42 (One Design – 8 Boats)
1. USA 4235 Apparition, Swan 42, Ken Colburn , Dover, MA, USA — 08Jun12-03:07:25PM / 0:02:42:25 / 0:02:42:25 — 1 /
2. USA 4227 Hoss, swan 42, Glenn Darden & Paul Williamson , Fort Worth, Texas, USA — 08Jun12-03:10:46PM / 0:02:45:46 / 0:02:45:46 — 2 /
3. USA 4214 Daring, Swan 42, John Hele , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:10:57PM / 0:02:45:57 / 0:02:45:57 — 3 /

Class 10 – CRF 1 Non-Spinnaker (PHRF – 6 Boats)
1. USA 50 Sonny, S&S Custom 53, Joseph Dockery , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:32:59PM / 0:03:12:59 / 0:02:38:07 — 1 / 1
2. USA NY 6 Spartan, NY 50, Charlie Ryan , Providence, RI, USA — 08Jun12-03:20:07PM / 0:03:00:07 / 0:02:43:09 — 2 / 2
3. US 71 Black Watch, S&S Yawl, Sam Earle , USA — 08Jun12-03:26:38PM / 0:03:06:38 / 0:02:43:36 — 3 / 3

Class 11 – PHRF 1 spin (PHRF – 9 Boats)
1. USA 34 Blockade Runner, Farr 30, Bruce Bingman / Taran Teague , Annapolis, MD, USA — 08Jun12-03:19:48PM / 0:03:04:48 / 0:02:48:29 — 1 / 7
2. USA 51109 Capella, Sabre 452, David Millet , Needham, MA, USA — 08Jun12-03:24:41PM / 0:03:09:41 / 0:02:53:03 — 2 / 16
3. USA 56 Spirit, J 92S, EC Helme , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:40:29PM / 0:03:25:29 / 0:02:54:46 — 3 / 17

Class 12 – PHRF 2 spin (PHRF – 3 Boats)
1. USA 8 Osprey, Herreshoff S Class, Michael McCaffrey , Newport, USA — 08Jun12-04:02:48PM / 0:03:52:48 / 0:02:47:33 — 1 / 6
2. USA 22 Argument, Herreshoff S Class, Stephan Sloan , East Greenwich, RI, USA — 08Jun12-04:04:59PM / 0:03:54:59 / 0:02:49:44 — 2 / 10
3. USA 5 Surprise, Herreshoff S Class, Fred Roy , Newport, RI, USA — 08Jun12-04:08:17PM / 0:03:58:17 / 0:02:53:02 — 3 / 15

Class 13 – CRF 2 Non-Spinnaker (PHRF – 2 Boats)
1. T 82 Silent Maid, Catboat, Peter Kellogg , Short Hills, NJ, USA — 08Jun12-03:54:12PM / 0:03:44:12 / 0:02:52:42 — 1 / 13
2. USA US 53 Cherokee, 6 Metre, Molly Savard , Middletown, CT, USA — 08Jun12-04:07:22PM / 0:03:57:22 / 0:03:08:06 — 2 / 23

Class 14 – PHRF Non-Spinnaker (PHRF – 9 Boats)
1. USA 1968 Hermie, Columbia 50, Gerald Harris , Rowayton, CT, USA — 08Jun12-03:36:02PM / 0:03:26:02 / 0:02:46:03 — 1 / 4
2. USA 414 Coup d’ Etat, McCurdy Rhodes 46, Michael Shea , Farmington, CT, USA — 08Jun12-03:34:26PM / 0:03:24:26 / 0:02:47:19 — 2 / 5
3. USA 42700 Duck Soup, C&C 40, Bill Clavin , Warwick, RI, USA — 08Jun12-03:32:51PM / 0:03:22:51 / 0:02:48:37 — 3 / 8

For More Images Of the NYYC Around- the- Island Race 2012 by George Bekris click HERE

 

NYYC Round the Island Race 2012 (Photo by George Bekris)

NYYC Round the Island Race 2012 (Photo by George Bekris)

Ted Turner (middle) and Gary Jobson (sitting) reunite aboard American Eagle, overall winner at the 2011 12 Metre North American Championships   (Photo by Billy Black)

Ted Turner (middle) and Gary Jobson (sitting) reunite aboard American Eagle, overall winner at the 2011 12 Metre North American Championships (Photo by Billy Black)

A blast from the past ,  media mogul Ted Turner returned to the sport he mastered many decades ago when he helmed the iconic American Eagle — the 12 Metre he once owned and raced around the world — in the 2011 12 Metre North American Championships held in Newport, R.I. over September 23-25. Turner’s well-honed skills earned him first place in the Traditional division as well as the Pine Brothers Sponsor Trophy for Best Overall Performance.

“It’s great to see that Ted, at age 72, still has the touch and the love of the sport,” said Gary Jobson, who served as tactician for Turner just as he did when Turner’s Courageous won the 1977 America’s Cup. The  regatta included nine 12 Metres (Victory 83, Courageous, USA , Intrepid, American Eagle, Weatherly, Columbia, Northern Light and Onawa) racing in three divisions (Grand Prix/Modern, Traditional, Classic) and drew several other celebrity yachtsmen as well, including America’s Cup veterans Dave Pedrick, Richie Boyd, Scott Perry, Andy MacGowan, Jim Gretzky, Reggie Pierce, Tom O’Brien, Richie Sayer, and Stu Argo and other notable sailors such as Jeff Johnstone, Michael Keyworth, Brad Read and Jud Smith.

“Each of the beloved historic 12 Metres were packed with the best-of-the-best on board for competitive racing, in the spirit they were designed for,” said Event Chair Cindy Delotto.  Principal Race Officer Peter Gerard added that even though the conditions — sometimes dense fog, light breezes and a swell from offshore — proved challenging, “when we got to race, it was good, fair racing.”  After five races over Friday and Saturday, scores were close going into Sunday, but light breezes led to postponement and eventually cancellation, leaving unfinished business between competitors.  In the Grand Prix/Modern division only one point separated first place Victory ’83 from second place Courageous.  American Eagle took top honors in the Traditional division over Weatherly, while in the Classic division Northern Light bested Onawa.

Bannister’s Wharf was home base for the yachts and crews, stirring memories of Newport’s America’s Cup days of the 1960s, ‘70s and ‘80s, when 12 Metre battle flags flew boldly above the docks as crowds inspected these beautiful, historic boats as they laid at rest.  And just as in 1977 and 1980, they thrilled to see Ted Turner mixing with sailors at the dock after a long hard day of 12 Meter racing.

The Awards Ceremony at Ida Lewis Yacht Club was high spirited despite the shortened race schedule, as so many of the 12 Metre teams have become as close as family over countless seasons of returning to 12 Metre sailing.  As Jim Gretzky said, “the beauty of 12 Metre sailing is that is breaks down all social and age barriers and melds all players into one team.”

Herb Marshall, Vice President of the 12 Metre Americas Fleet, presented the awards, with special thanks to Regatta Sponsor Pine Brothers and Supporting Sponsors Sebago, Atlantis, Boston Beer and BAI.

This was the last 12 Metre event to be scored for the Ted Hood Championship Trophy, given for best performance over the 2011 season.  This was awarded in the Grand Prix/Modern Division to Victory ’83; in the Traditional division to American Eagle; and in the Classic division to Northern Light.

This year’s event inaugurated the Ted Turner Trophy, awarded for an individual’s contribution to the 12 Metre Class on and off the water.  To a standing ovation and thunderous enthusiasm from the entire fleet, Turner himself presented the magnificent trophy — designed by Dan MacDonald of Three Golden Apples in Newport — to Guy Heckman, who campaigns USA.

12 Metre North American Championships

Newport, R.I., Sept. 23-25, 2011

Final results

Grand Prix/Modern
1.Victory 83, 1,1,1,2,2; 7
2. Courageous, 2,2,2,1,1; 8
3. USA, 4,3,3,3,4; 17
4. Intrepid, 3,4,4,4,3; 18

Traditional
1. American Eagle, 2,1,1,1,1; 6
2. Weatherly, 1,2,3,2,2; 10
3. Columbia, 3,3,2,3,3; 14

Classic

1. Northern Light, 2,1,1,1,1; 6
2. Onawa,1,2,2,2,2; 9

 

 

Courageous, USA and Victory sail in the Grand Prix/Modern division at the 2011 12 Metre North American Championships  (Photo by Billy Black)

Courageous, USA and Victory sail in the Grand Prix/Modern division at the 2011 12 Metre North American Championships (Photo by Billy Black)

Article By Connie Bischoff   

12 Metre Class North American Championships (Photo by Amory Ross)

12 Metre Class North American Championships (Photo by Amory Ross)

 NEWPORT, RHODE ISLAND (September 17, 2010) – It is no surprise that Newport, RI is the epicenter of the 12 Metre “world” this week.  It is also not shocking that Ted Turner and his former America’s Cup Tactician Gary Jobson, USSAILING’s current President, revealed that they still have their sailing skills after 33 years.   The team and their able crew showed their expertise during the 3 day 2010 North Americans, earning 5 bullets in regatta and winning their division.  The many on-the-water spectators included a whale.  This was the perfect kickoff to the 2010 America’s Cup 12 Metre Era Reunion presented by Rolex and hosted by New York Yacht Club which extends through Sunday, September 19 at New York Yacht Club’s Harbour Court.   

Ted Turner At Helm of American Eagle ( Photo by George Bekris )

Ted Turner At The Helm of American Eagle ( Photo by George Bekris )

The NAs took place out on Long Island Sound with the social events held at New York Yacht Club’s Harbour Court.  The PRO for the regatta was America’s Cup veteran Sam Wakefield.  Watching the Twelves sail out brought back old memories of the America’s Cup which was raced in 12 Metres in Newport from 1958 to 1983.  There were 11 of these classic boats in four divisions competing in the regatta. 
 
In the oldest Vintage Division (also known as Division D consisting of 12 Metres built between 1918 and 1937), Northern Light ~ US 14 triumphed.  She is owned by Elizabeth Tiedemann was and sailed by Kip Curren. The second place boat was Onawa ~ US 6. These beautiful wooden boats were built in 1938 and 1928 respectively.  They showed that classic boats can still be super competitive.

Northern Light At Start ( Photo by George Bekris )

Northern Light At Start ( Photo by George Bekris )

Onawa (Photo by George Bekris)

Onawa (Photo by George Bekris)

 The next oldest class, Division C, is the Traditional Class made up of boats built from 1958 to 1970.  The winner was American Eagle ~ US 21, owned by Herb Marshall, chartered by Carol Swift with Ted Turner as the skipper. 1958 America’s Cup winner Columbia ~ US 16 and Easterner ~ US 18 followed closely. 

American Eagle Start (Photo by George Bekris)

American Eagle Start (Photo by George Bekris)

Columbia (Photo by George Bekris)

Columbia (Photo by George Bekris)

 

 

 

Easterner (Photo by George Bekris)

Easterner (Photo by George Bekris)

 
Division B, Modern is made up of boats built between 1974 and 1983. The winner, Courageous had previously won the America’s Cup in 1974 and 1977 (with Ted Turner as the skipper in ‘77). In the 2010 NAs, Courageous was followed by Freedom ~ US 30, Victory ’83 ~ K 22 and Intrepid ~ US 22.

Spinnakers (Photo by George Bekris)

Spinnakers on Courageous, Freedom, Victory '83 and Intrepid (Photo by George Bekris)

 
Grand Prix, the newest Division A, is made up of boats built for the 1983 America’s Cup. USA ~ US 61, with owner Guy Heckman at the helm, dominated the regatta with 7 bullets…one in each race. The other competitor in this class was America II ~ US 46.
 

USA (Photo by George Bekris)

USA (Photo by George Bekris)

American II (Photo by George Bekris)

American II (Photo by George Bekris)

The 2010 12 Metre North Americans concluded with the famous Candy Store Cup where the entire fleet (boats in all four divisions) raced from the Sound past Castle Hill and Ft. Adams into Newport Harbor to finish at Bannister’s Wharf. This is a spectacular race to see and the winning boat enjoys a magnum of champagne as they cruise around the harbor (known as the “harbor burn”) while they celebrate their victory. The victorious boat this year was Courageous.
 
The 2010 12 Metre NAs enjoyed fierce competition and great camaraderie as these big and beautiful boats sailed across the royal blue waves of Narragansett Bay. It was not just a great photo op; it was a perfect example of the “class slogan”…12 Metres…still elegant, still racing.  

 For More Photos of The 12 Metre North American Championships and The Candy Store Cup Click Here

Approaching Newport Harbor In The Candy Store Cup (Photo by George Bekris)

Onawa and Columbia Approaching Newport Harbor In The Candy Store Cup (Photo by George Bekris)

 

VENTO SOLARE , Sail N¡ USA 266, Owner: Paul Milo, City: Leesburg, VA, Model: J/109, Skipper: Paul Milo, Tactitian: Ted Steeble , Helmsman: Paul Milo , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

VENTO SOLARE , Sail N¡ USA 266, Owner: Paul Milo, City: Leesburg, VA, Model: J/109, Skipper: Paul Milo, Tactitian: Ted Steeble , Helmsman: Paul Milo , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

The first half of the biennial New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex, which finished up yesterday for seven classes, has also now concluded for five more one-design classes that have been racing since Saturday.  The catch, however, was that today’s first race had to be abandoned and then competition cancelled when severe thunderstorms passed over Rhode Island Sound, leaving winners to be determined by cumulative standings posted yesterday.

The circumstances left J/105 skipper Damian Emery (Shoreham, N.Y.), sailing his J/105 Eclipse in the largest class here (20 boats), very happy. He is now the 2010 J/105 East Coast Champion, a title he also won in 2008 at this regatta, coincidentally under similar circumstances when a storm aborted racing on the last day. “The difference was that then, we shredded all of our sails because we didn’t get them down fast enough,” said Emery at the early afternoon Rolex Awards Ceremony where the sky had returned to sunny blue. “This time, we could see the front coming through and we were the first to drop our sails.”

According to Robin Wallace, the principal race officer for the White Course, where the J/105s and the Beneteau First 36.7s sailed, “It had looked as if the initial storm cell would track north of the course, but then a knuckle developed right across the sailing area, with heavy, heavy rain and winds up to 27 knots.” Since the Race Committee had forewarned everyone to keep their radios on, both fleets–which by then were approaching the first leeward mark on a twice-around course–knew to change course for home.

Eclipse’s tactician Dan Neff (Manhasset, N.Y.) explained that his team only needed an eighth or better in both races to win. “Based on our previous performance (victories in four of six races), we felt reasonably comfortable that we’d do that,” said Neff, “but the stress was still on.”  Joerg Esdorn’s (Katonah, N.Y.) Kincsem, which finished second overall, “was capable of posting two bullets if we weren’t there.” 

In a similar situation but with less of a winning margin was Ted Herlihy (South Dartmouth, Mass.), skipper of Gut Feeling in the 13-boat J/109 Class, which was sailing for its North Americans. Second-place Caminos, owned by Don Filippelli (Amagansett, N.Y.) and skippered by Ryan Dempsey, had only four points to make up, and Herlihy was “worried about what could happen.” In fact, in the pre-start time frame, the 10-12 knot breezes dropped to almost nothing, and Gut Feeling had a hard time getting to the line. “After the first mark we weren’t looking good,” said Herlihy, “and then the thunder storms roared in.” Caminos bow woman Kristen Robinson (Annapolis, Md.) said her team accepted that Gut Feeling out-sailed them over six races, “but we really wanted to battle it out today; I wish Mother Nature would have given us just 30 more minutes….”

Phil Lotz (Newport, R.I.), skippering Arethusa, seemingly trounced the competition in the 15-boat NYYC Swan 42 class to become that class’s National Champion for a second consecutive year. His team posted four victories in six races to lead Glen Darden/Phillip Williamson’s (Fort Worth, Texas) Hoss by 16 points in overall scoring. Lotz, however, was philosophically proud of his third- and fourth-place finishes in races four and six, respectively. He had had to fight back for the fourth from deeper in the fleet, and about the third, he said, “We all finished within a few feet of each other, and that sums up how racing went the entire weekend.”

Emery, Herlihy and Lotz all won Rolex Oyster Perpetual Submariners for their performances.

CHRISTOPHER DRAGON, Sail n¡ 12204, Owner: Andrew Weiss, City:Mamaronick, NY, Model J109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

CHRISTOPHER DRAGON, Sail n¡ 12204, Owner: Andrew Weiss, City:Mamaronick, NY, Model J109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

Two more teams won their classes by never losing their early leads. Thomas Boyle’s Wings (Irvington, N.Y.) topped the seven-boat J/122 class and took the North American title home after a hotly contested battle with second-place finisher Pugwash, owned and skippered by David Murphy (Westport, Conn.), while John Hammel’s (Arlington, Mass.) Elan won in the eight-boat Beneteau First 36.7 class, winning all but one of six races.

The second half for the New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex officially starts Wednesday and serves as the Rolex US-IRC National Championship.  Over all days, the event will have catered to 145 boats and 1200 sailors over seven days of competition.

New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex
July 17-24, 2010

Final Results for First Half – Monday, July 19, 2010 | Top three in each class

Position, Boat Name, Skipper, Hometown, Finishes, Total points

Blue Fleet – 6 races completed

Class 1 – NYYC Swan 42 (15 boats)
1. Arethusa, Phillip Lotz, Newport, R.I., 1-1-1-3-1-4, 11
2. Hoss, Darden /Phillip Williamson, Fort Worth, Texas, 2-6-5-4-5-6, 28
3. Daring, John Hele Newport, R.I., 5-8-3-5-7-2, 30

Class 2 – J/122 (7 boats)

1. Wings, Thomas Boyle, Irvington, N.Y., 1-1-1-2-1-1, 7 points
2. Pugwash, David Murphy, Westport, Conn., 4(SCP)-2-2-1-2-2, 13
3. Christopher Dragon, Andrew Weiss, Mamaroneck, N.Y., 3-4-3-3-3-3, 19

Class 3 – J/109 (13 boats)

1. Gut Feeling, Ted Herlihy, South Dartmouth, Mass., 2-1-1-1-2-4, 11
2. Caminos, Dan Filippelli, Amagansett, N.Y., 3-2-2-3-3-2, 15
3. Gossip, Steve Kenny & Greg Ames, Wainscott, N.Y., 1-3-4-2-3, 17

White Fleet – 6 races completed

Class 1 – PHRF 1 (10 boats)

1. Good Girl, J/100, Robert Armstrong, St. Croix, 1-1-1-2-2-1, 8 points
2. Settler, Peterson 42, Thomas Rich, Middletown, R.I., 2-3-2-1-1-2, 11
3. Act One, Summit 354, Charlie Milligan & Tom Roche, Newport, R.I., 2-3-3-3-3, 18

Class 2 – Beneteau First 36.7 (8 boats)

1. Elan, John Hammel, Arlington, Mass., 1-1-1-2-1-1, 7 points
2. Whirlwind, William Purdy, New York, N.Y., 4-4-1-2-6, 21
3. Kea/Slipstream, Chick Pyle, San Diego, Calif., 3-3-5-6-4-2, 23

Class 3 – J/105 (20 boats)

1. Eclipse, Damian Emery, Shoreham, N.Y., 1-1-4-1-3-1, 11 points
2. Kincsem, Joerg Esdorn, Katonah, N.Y., 6-2-1-4-5-7, 25
3. Savasana, Brian Keane, Weston, Mass., 3-3-5-12-1-5, 29

Green Fleet – All classes completed two races today

Class 1 – CRF 1 (3 boats)

1. Black Watch, Trevor Fetter, Dallas, Texas, 2-1-1, 4 points
2. Bolero, Edward Kane, Concord, Mass., 1-2-2, 5
3. Sumurun, Robert Towbin, Camden, Maine, 3-3-3, 9

Class 2 – 12 Metre (5 boats, Two races)

1. Courageous, Ralph Isham, New York, N.Y., 2-4-1-1-, 8 points
2. Victory 83, Dennis Williams, Hobe Sound, Fla., 1-1-2-4, 8
3. USA 61, Guy Heckman, Newport, R.I., 3-3-4-2, 12

Class 3 – CRF 2 (5 boats, Two races)

1. Chips, Jed Pearsall, Newport, R.I., 1-1-2, 4 points
2. Sonny, Joseph Dockery, Newport, R.I., 2-2-1, 5
3. Fortune, Don Glassie, Newport, R.I., 3-3-4, 10

Class 4 – 6 Metre (6 boats; two races)

1. Ranger, Thomas Rodes, Cambridge, Mass., 1-4-1-1, 7 points
2. Syce, Bob & FarleyTowse, Stamford, Conn., 2-1-2-2, 7
3. Madcap, Thomas Fair, N. Kingstown, R.I., 6(DNC)-2-3-3, 14

Class 5 –S Class (10 boats, two races)

1. Firefly, Alan Silken, Newton, Mass., 1-1-1-4, 7 points
2. Osprey, Mike McCaffrey, Newport, R.I., 2- 4-3-3, 12
3. Argument, Stephan Sloan, E.Greenwich, Conn., 3-5-8-1, 17

Class 6 – PHRF 2 (5 boats, Two races)

1. Park Place, O’Day 34, Richard Mentelos, Guilford, Conn., 1-1-1-4, 7 points
2. Wolverine, Frers 33, David Nauber, Higganum, Mass., 2-2-3-1, 8
3. Showdown, Bijan Rasadi, Groton, Conn., 3-3-2-3, 11

 

PICANTE , Sail N¡ 126, Owner: Robert Salk, City: jamestown, RI, Model: J 109, Skipper: robert salk , Tactitian: neal oconnell , Helmsman: robert salk , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

PICANTE , Sail N¡ 126, Owner: Robert Salk, City: jamestown, RI, Model: J 109, Skipper: robert salk , Tactitian: neal oconnell , Helmsman: robert salk , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

Swan 42's At The Start Line ( Photo by Rolex /Dan Nearny )

Swan 42's At The Start Line ( Photo by Rolex /Dan Nearny )

It was a busy day on Narragansett Bay when hundreds of athletes swam across it in the early morning, then 1200 more plied its waters from mid-morning to afternoon, sailing the first day of the New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex. While the annual early-morning “Save the Bay” swim finished, 107 boats left their berths in Newport Harbor to converge on three race circles: two “outside” on Rhode Island Sound and one “up the Bay,” or north of the iconic Pell Bridge, which serves as gateway to historic Newport and frames the sweeping view of the city from Harbour Court, where host New York Yacht Club has its on-water clubhouse.

“It was everything you could hope for in a day of sailing,” said NYYC Race Committee Chair John “Tinker” Miles, noting sunshine and warm temperatures cooled by manageable 12-15 knot breezes from the Southwest.

For leaders in seven of the 12 classes, when it was good it was very good. The conditions enabled them to post nothing but first-place finishes in multiple races. Phil Lotz (Newport, R.I.) posted three bullets in as many races in the 15-boat NYYC Swan 42 class, further attributing his stellar performance to “essentially good starts and speed, and conservative plays, which were more or less up the middle of the course.” Sailing with Lotz for the class’s National Championship were his wife Wendy and son Doug (age 23), while another Newporter Martha Parker, who worked the bow, also enjoyed having family aboard–her 13-year-old son Frasier. “There was enough variation in the wind velocity and seaway, however, that we were changing gears and sail trim constantly,” said Lotz, who is the 2009 national champion in this class and also represented the New York Yacht Club last year in its victory at the first-ever NYYC Invitational Cup, which hosted yacht club teams from around the world.

Thomas Boyle's Wings Leads the J-122 Class ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

Thomas Boyle's Wings Leads the J-122 Class ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

Thomas Boyle’s (Irvington, N.Y.) Wings was also three-for-three in the tight J/122 fleet, but it was only because it had the “slightest edge” on speed over David Murphy’s (Westport, Conn.) Pugwash, which finished right behind it on every account. “We’d come off the starting line and two miles later we were only two boat lengths ahead, “ said Mark Ploch (City Island, N.Y.) whose job it is to concentrate on boat speed. “With the boats all stacked together, I’d say it was a combination of things that kept us ahead, including Tom’s incredible ability to concentrate on the long beats.”

Other leaders with perfect scores over three races were Robert Armstrong (St. Croix) on Good Girl in the PHRF 1 class; defending Race Week champion John Hammel (Arlington, Mass.) on Elan in the Beneteau First 36.7 class; Dennis Williams (Hobe Sound, Fla.) on Victory 83 in the 12 Metre class; Alan Silken (Newton, Mass.) on Firefly in the S Class; and Richard Mentelos (Guilford, Conn.) on Park Place in PHRF 2.

Defending Race Week champion Damian Emery (Shoreham, N.Y.) won two of three races on Eclipse in the J/105 class, sailing for its East Coast championship and the largest here with 20 boats. The J/109s, which are fighting for their North American title, were led today by defending Race Week champion Ted Herlihy (South Darmouth, Mass.) after he posted a 2-1-1 with Gut Feeling.

Racing for the first half of Race Week continues through Monday for the five One-Design classes and concludes tomorrow for Classics, Herreshoff S Class, 12 Metre, 6 Metre, and PHRF. The second half is scheduled for Wednesday through Saturday when the Rolex US-IRC National Championship will take center stage. To date, 38 IRC-rated racers are registered for the fourth annual competition.
New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex

S Class Racing With Shona and Aquila ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

S Class Racing With Shona and Aquila ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

 July 17-24, 2010
Preliminary Results – Saturday, July 17, 2010
Top three in each class
Place, Boat Name, Skipper, Hometown, Finish Positions, Total Points

Blue Fleet – 3 races completed

Class 1 – NYYC Swan 42 (15 boats)
1. Arethusa, Phillip Lotz, Newport, R.I., 1-1-1, 3 points
2. Hoss, Glen Darden & Williamson, Fort Worth, Texas, 2-6-5, 13
3. Apparition, Kenneth Colburn, Dover, Mass., 4-2-9, 15

Class 2 – J/122 (7 boats)
1. Wings Thomas Boyle, Irvington, N.Y., 1-1-1, 3 points
2. Pugwash, David Murphy, Westport, Conn., 2-2-2, 6
3. Christopher Dragon, Andrew Weiss, Mamaroneck, N.Y., 3-4-3, 10

Class 3 – J/109 (13 boats)
1. Gut Feeling, Ted Herlihy, South Dartmouth, Mass., 2-1-1, 4 points
2. Caminos, David Filippelli, Amagansett, N.Y.., 3-2-2, 7
3. Gossip, Steve Kenny & Greg Ames, Wainscott, N.Y., 1-3-4, 8

White Fleet – 3 races completed

Class 1 – PHRF 1 (10 boats)
1. Good Girl, J/100, Robert Armstrong, St. Croix, 1-1-1, 3 points
2. Settler, Peterson 42, Thomas Rich, Middletown, R.I., 2-3-2, 7
3. Act One, Sloop, Charlie Milligan & Tom Roche, Newport, R.I., 4-2-3, 9

Class 2 – Beneteau First 36.7 (8 boats)
1. Elan, John Hammel, Arlington, Mass., 1-1-1, 3 points
2. Resolute, Junius Brown Ridgefield, Conn., 2-2-3, 7
3. Kea/Slipstream, Chick Pyle, San Diego, Calif., 3-3-5, 11

Class 3 – J/105 (20 boats)
1. Eclipse, Damian Emery, Shoreham, N.Y., 1-1-4, 6 points
3. Kincsem, Joerg Esdorn, Katonah, N.Y., 6-2-1, 9
2. Savasana, Brian Keane, Weston, Mass., 3-3-5, 11

Green Fleet – 2 races completed; CRF 1 and CRF 2 completed one distance race

Class 1 – CRF 1 (3 boats)
1. Bolero, Edward Kane, Concord, Mass., 02:43:35
2. Black Watch, Trevor Fetter, Dallas, Texas, 02:46:25
3. Sumurun, Robert Towbin, Camden, Maine, 03:06:10

Class 2 – 12 Metre (5 boats)
1. Victory 83, Dennis Williams, Hobe Sound, Fla., 1-1, 2 points
2. American Eagle, Carol Swift, Hoboken, N.J., 4-2, 6
3. Courageous, Ralph Isham, New York, N.Y., 2-4, 6

Class 3 – CRF 2 (5 boats)
1. Chips, Jed Pearsall, Newport, R.I., 03:08:04
2. Sonny, Joseph Dockery, Newport, R.I., 03:11:05
3. Fortune, Don Glassie, New York, N.Y., 03:18:00

Class 4 – 6 Metre (6 boats)
1. Syce, Bob & FarleyTowse, Stamford, Conn., 2-1, 3 points
2. Ranger, Thomas Rodes, Cambridge, Mass., 1-4, 5
3. Cherokee, Jerry Goldlust, Concord, Mass., 4-3, 7

Class 5 –S Class (10 boats)
1. Firefly, Alan Silken, Newton, Mass., 1-1, 2 points
2. Aquila, Geoffrey Davis, Providence, R.I., 4- 2, 6
3. Osprey, Mike McCaffrey, Newport, R.I. , 2- 4, 6

Class 6 – PHRF 2 (5 boats)
1. Park Place, O’Day 34, Richard Mentelos, Guilford, Conn., 1-1, 2 points
2, Wolverine, Frers 33, David Nauber, Higganum, Mass., 2-2, 4
3. Dirty Harry, J/29, John Lavin, East Greenwich, R.I., 3-3, 6

Docks Lines With Marks In Preparation For The Races (Photo by Rolex / Daniel Forster )

Docks Lines With Marks In Preparation For The Races (Photo by Rolex / Daniel Forster )