Bella Mente Line Honors Winner (Photo by John Payne)The 38th Annual Fort Lauderdale to Key West Race official results are in!  A determined Osita crossed the finish line at 7:15 am. The race started in 10+ knots of SE breeze, then lightened up and got shifty.  Finally, for the second half of the fleet, a cold front rolled through with 30+ knot out of the N seen by several of the competitors.  Thirty two boats started the race, while twenty six sailed to the finish. Bella Mente, Hap Fauth’s Mini Maxi was first across the line for an IRC class win and sailed only 160.9nm on a 160nm course, which earned them the “Best Overall Performance” Award as well. See all the final race results here.

SPOT tracking is officially part of all SORC events. It allows the friends and family to keep track of the race with real time position updates. Click here to watch the tracking replay from the start of this race.

There is one more SORC event this season: the 2013 Pineapple Cup Montego Bay Race starting February 8, 2013.

Want to be a sponsor? Levels of sponsorship are available. Contact sponsorship@sorcsailing.org for more info.

The SORC is a Florida non-profit organization driven by a select group of volunteers that bring professional event management, sailing , racing and other skills to the organization. The SORC mission is to lead the expansion of offshore competitive sailing in South Florida by providing the highest level of race organization, management and promotions for those that enjoy the sport of ocean sailing. Learn more at www.sorcsailing.org.

Place, Yacht Name, Yacht Type, Owner/Skipper, City, State, Country, Results, Total Points

Ft. Lauderdale-Key West – IRC Course

IRC (IRC – 8 Boats)
1. Bella Mente, Judel-Vrolijk Mini Maxi, Hap Fauth , Minneapolis, MN, USA, 1; 1
2. SPOOKIE, Carkeek HP 40, Steve & Heidi Benjamin , Norwalk, CT, USA, 2; 2
3. Decision, HPR Carkeek 40, Stephen Murray , New Orleans, LA, USA, 3; 3
4. Rebecca, J 120, Glenn Gault , League City, TX, USA, 4; 4
5. Thin Ice, Aerodyne 38, Stuart Hebb / John Vincent , Coral Gables, FL, USA, 5; 5
6. Arethusa, Swan 42, Phil Lotz , Newport, RI, USA, 6; 6
7. Rim Shot, Beneteau First 36.7, Russell Dunn , Hollywood, FL, USA, 7; 7
8. Dragon, Class 40, Michael Hennessy , New York, NY, USA, 8; 8

Ft. Lauderdale-Key West – PHRF Course

PHRF A (PHRF – 7 Boats)
1. Different Drummer, Cape Bay Fast 40, Frank Atkinson , West Palm Beach, FL, USA, 1; 1
2. Teamwork, J 122, Robin Team , Lexington, NC, USA, 2; 2
3. Loki, J 105, David Bond , Miami, FL, USA, 3; 3
4. Main Squeeze, Tripp 33, Eamonn deLisser / James Bill , Coral Gables, FL, USA, 4; 4
5. Constellation, Nautor Swan 48-1, Greg Petrat , Sarasota, FL, USA, 5; 5
6. Batucada, Schock 35, Cornelius Sanders , Miami, FL, USA, 6; 6
7. Ace, Cutter 65, Frank Pingitore , Miami , FL, USA, 8/DNF; 8

PHRF B (PHRF – 6 Boats)
1. Mirage, Hobie 33, Christian Schaumloffel , Virginia Beach, VA, USA, 1; 1
2. Bandana, Oyster 48, David Wallace , Ft. Lauderdale, FL, USA, 2; 2
3. Commotion, Beneteau 461, Ross Hunton , Coral Springs, FL, USA, 3; 3
4. Walloon, C&C 35 Mark I, Com. Richard D. Grow , Palm Beach , FL, USA, 7/DNF; 7
5. Sempre Amantes, Hunter Pasage 42, Colin Whittaker , Margate, FL, USA, 7/DNF; 7
6. Soap Opera, Hobie 33, Scott Self , Rockwall, TX, USA, 7/DNS; 7

PHRF C (PHRF – 7 Boats)
1. Sunquest, Sloop, Wilfredo Paredes , Miami, FL, USA, 1; 1
2. Susimi, Sweden 370, Michael Carrington , Lighthouse Point, FL, USA, 2; 2
3. Grand Cru, Beneteau 393, Danny Escobar , Fort Lauderdale, FL, USA, 3; 3
4. Vendaval, Dufour 34, Oscar Valdes , Miami Lakes, FL, USA, 4; 4
5. Osita, Tartan 40, Becky Lyons , Miami, FL, USA, 5; 5
6. Passion, Catalina 34, Brett Grover , Jesup, GA, USA, 8/DNS; 8
7. Kokomo, Swan 36, Brad Lonstein , Fort Lauderdale, FL, USA, 8/DNS; 8

Ft. Lauderdale-Key West – PHRF Multihull Course

Multihull A (PHRF – 7 Boats)
1. Elvis, Gunboat, Jason Carroll , New York, NY, USA, 1; 1
2. Sundog, Seacart 30, Paul Parks , Shady Side, MD, USA, 2; 2
3. Flight Simulator, Corsair 28R, Tom Reese , Youngstown, NY, USA, 3; 3
4. Tri-Vector, Dragonfly 35, David Otto , Miami Beach, FL, USA, 4; 4
5. Double Trouble, Catana 58, Don Balthaser , Ft. Lauderdale, FL, USA, 8/DNF; 8
6. Brake Aweigh, Trimaran, Richard VandeBrake , Lowell, MI, USA, 8/DNF; 8
7. CatNip, Catamaran 35, Victor Mendelsohn , Miami, FL, USA, 8/DNF; 8

 

 

St Barths Bucket  (Photo by Oskar Kihlborg www.kihlborg.se )

St Barths Bucket (Photo by Oskar Kihlborg www.kihlborg.se )

Virago a performance Nautor Swan sailing yacht wins the 2011 St. Barths Bucket Regatta overall for the 25th Anniversary St. Barths Bucket Regatta.

BY CLASS

Results: GRAND DAMES (Course #7 19.6 nm)  
  Race 1 Race 2 Race 3 Total  
  Points Points Points Points Rank
AXIA 2 3 7 12 1
GENEVIEVE 10 2 3 15 2
BLUE TOO 13 1 2 16 3
HELIOS II 11 5 1 17 4
ETHEREAL 8 6 4 18 5
KLOSTERS 3 4 12 19 6
MALTESE FALCON 6 7 6 19 7
PARSIFAL III 4 9 9 22 8
PARAISO 9 8 5 22 9
DRUMBEG 5 10 10 25 10
TWIZZLE 7 11 8 26 11
WILLIAM TAI 1 13 13 27 12
ANTARA 12 12 11 35 13
           
     
Results: ELEGANTES (Course #7 19.6 nm)  
  Race 1 Race 2 Race 3 Total  
  Points Points Points Points Rank
REBECCA 4 1 4 9 1
WINDROSE 3 2 7 12 2
MARIE 1 7 5 13 3
CHRISTOPHER 5 9 2 16 4
BEQUIA 2 6 8 16 5
THIS IS US 9 3 6 18 6
GAIA 7 8 3 18 7
ELENA 8 10 1 19 8
WHITE WINGS 6 5 9 20 9
METEOR 10 4 10 24 10
GLORIA 11 12 11 34 11
           
     
Results: GAZELLES (Course #6 22.6 nm)  
  Race 1 Race 2 Race 3 Total  
  Points Points Points Points Rank
VIRAGO 4 1 1 6 1
SYMMETRY 2 2 7 11 2
RANGER 5 4 4 13 3
HANUMAN 3 9 2 14 4
P2 6 6 3 15 5
MARAMA 1 5 12 18 6
SOJANA 8 3 8 19 7
LEOPARD 3 7 10 6 23 8
HYPERION 11 11 5 27 9
MOONBIRD 9 8 11 28 10
MIRABELLA V 16 7 10 33 11
VARSOVIE 10 12 15 37 12
KOKOMO 14 15 9 38 13
ZEFIRO 12 14 13 39 14
LADY B 13 13 16 42 15
SONG OF THE SEA 15 16 14 45 16

A beautiful slideshow courtesy of  Cory Silken of the 40 strong fleet of Superyachts with spectacular St. Barths as the backdrop.

 

 

 St. Barth’s Bucket selects – Images by Cory Silken

 

Overall Winners

1st
2nd
3rd

Virago
Hanuman
Symmetry

Les Gazelles – Racing Class

1st
2nd
3rd

Virago
Symmetry
Ranger

Les Grand Dames – Cruising Class

1st
2nd
3rd

Axia
Genevieve
Blue Too

Les Elegantes – Classic Class

1st
2nd
3rd

Rebecca
Windrose
Marie

 

 

Alloy Cup

Blue Too

All Star Crew Award presented by Holland Jachtbuow

(also presented by The Yacht Report and Crew Report magazines)


Rebecca          

Wolter Huisman Memorial Spirit of the Bucket Trophy

Marie

Perini Navi Cup

P2

Vitter’s Shipyard Seamanship Trophy


Maltese Falcon          

Skullduggery Cravat


Axia          

Hard Hat Award


Mike Slade on Leopard          

 
 

Escargot Cup

Gloria

Hard Hat Award

Mike Slade on Leopard
 
 

Descriptions of Awards

Overall

These awards, first through third, are presented for the best performance overall for combined results, all classes, all races.

Les Gazelles & Les Grand Dames

In 2005, when the Bucket Regatta grew beyond all expectations and the fleet doubled in size, it was determined that the yachts should be split into classes that considered their essential attributes.  However, the distinction of “Cruising Division” and “Racing Division” seemed just, oh so pedestrian, for a fleet of this stature.  In the RC’s opinion, the designation of “Les Gazelles des Mers” for the Racing Division and “Les Grandes Dammes des Mers” for the Cruising Division, seemed far more appropriate. In 2011 “Les Elegantes” was added, providing a class for “classic yachts”.

Each Division has trophies presented for best performance overall, first through third.

Alloy Cup

Best Performance by an Alloy Yacht

All Star Crew Award

At each Bucket Event, every yacht is asked to cast a ballot for the yacht crew among the fleet that demonstrates the most professional service in all tasks, while maintaining the best voie de vivre, camaraderie, teamwork and respect among the crew.  This is the crew that displays the pinnacle of the profession and has the most fun at it – the yacht that everyone wants to work aboard.   Because the award is earned by peer recognition, it has earned serious stature within the marine industry.

Spirit of the Bucket Trophy

This award is presented each year by Alice Huisman, to the yacht that best exemplifies the spirit of the Bucket Regattas.  The selection is absolutely subjective, but considers sportsmanship, safe seamanship, best hospitality and overall contribution to the event. 

We have created a lot of humor around the premise that “Bribes can get you anything in the Bucket” and this is where the truth comes clear.  The Bucket Regatta was really started as a Club of yacht owners who loved nothing more than sailing their yachts well, getting the best out of them, and then sharing great yarns and libation at the end of the day.  There are a group of owners who have contributed a lot to the event over the years, from tenders to parties, committee boats, etc.  It is this Spirit that sets this event apart from all others.  It is in recognition of this Spirit that the Wolter Huisman Memorial Trophy is awarded.

(None of the above reduces the RC’s taste for fine champagne!)

Perini Navi Cup

Perini-Navi Yacht with the best result.

Vitters Seamanship Trophy

Awarded to the yacht that demonstrates the best seamanship and sportsmanship in the interest of promoting safety on the race course.  All participants in the Bucket acknowledge that superyachts have serious limitations operating safely in close quarters and therefore, the RC has always valued safety well above performance.  This award will recognize the yacht that best demonstrates that understanding.  It also goes to prove that nice guys don’t always finish last!!

Skullduggery Cravat

The Skullduggery Cravat is a perfectly tied Admiralty Noose, framed, with instructions in elegant calligraphy on how to tie a proper, 13 turn noose.  This was originally awarded to the owner of SARIYAH in 2002, so his captain, Timothy Laughridge (Bucket Committee) could be hung at the pleasure of the Fleet.

The award was renamed and put forward by the Committee to reinforce the Bucket premise that we are NOT here to promulgate adult behavior.  The Cravat will be awarded to the yacht and crew who display the best bucket humor.  As a guideline, we again focus on SARIYAH, where one year they spent the evening prior to the last race, slaughtering a down feathered mattress, then they packed the feathers in with their spinnaker so when they set their ‘Chute with the Hawk logo the following day, they not only dusted the horizon with feathers, but left a rubber chicken hanging from their spinnaker pole!!!

 

Key West Race Start (Photo by

Key West Race Start (Photo by Paige Brooks)

In completely contrary conditions to the prior weekend, 55 boats set off for Key West from Fort Lauderdale, Florida in 72 degrees and a light northerly breeze. As forecast, the wind is creating a ‘jibefest’ for the boats heading in a south westerly direction, basically dead down wind. The navigators will work now to keep their boat along a pretty narrow line, between the Gulf Stream to the left and the coral reefs to the right. “Slow or Stop,” are the options to the sides of the course, neither of which is desirable. Everyone loves to watch the big sexy boats, and the eye candy was certainly there at the start today. Rambler, Privateer, Bella Mente and several others in the IRC A fleet were gunning for the pin end and causing a lot of bad air to swirl around for the slightly smaller IRC B boats as they started together. Several of the boats in the fleet are posting to the race blog linked here: www.keywestrace.org.  The lower keys are showing a bit more breeze, but it looks like the boats will finish a little later in the morning than we first thought.

Rambler (Photo by George Bekris)

Rambler (Photo by George Bekris)

The Fort Lauderdale to Key West race 35th edition is all set to start Wednesday with a full line up old favorites and newcomers.  With 55 boats signed up, the race committee is seeing it’s biggest numbers in the past 15 years.

 All competitiors are hopeful for a shot at this year’s overall and division trophies of this 160nm sprint, including Privateer, Bella Mente Vela Veloce, Rambler, and S. Florida local favorites like Pineapple Cup winner Thin Ice and PHRF Key West winner Primal Scream.

Hap Fauth’s R/P 69 “Belle Mente” and Richard Oland’s R/P 52 “Vela Veloce” are both hopefuls for a shot at the course record (10 hours, 24 minutes and 2 seconds) set in 2005 by another Reichel Pugh boat, the 81 foot “Carrera.”

The race is starts off the coast of Ft. Lauderdale in the early afternoon of January 13th. Competitors follow the coast of Florida southwest into the night, and with a good breeze, finish in the Key West channel at dawn.

The 35th Annual Fort Lauderdale–Key West Race is hosted by the Lauderdale Yacht Club & the Storm Trysail Club, and organized & managed by the SORC Professional Race Management Team.

 

Entry List

  Sail Number Yacht Name Owner’s Name Home Port Yacht Type Length
 
1. 51 Ace Frank Pingitore Miami Beach, FL, USA Cutter 65 65′
2. USA 20 Alegra Peter Garcia Auburn, ME, USA Newick Tricia 36
3. USA 115 BadFish Bill Bollin Sylvania, OH, USA Melges 32 32
4. USA 42725 Bandana David Wallace Ft. Lauderdale, FL, USA Oyster 48 48
5. USA 45 Bella Mente Hap Fauth Minneapolis, MN, USA Mini Maxi 69 69
6. USA 1 Blew Yonder Tom Dodamead Marathon, FL, USA Sloop 33.6
7. USA 53194 Bluto Nan, Liz & Carloine Hall Bokeelia, FL, USA Evelyn 32-2 32
8. USA 25497 Carinthia Frank Kern Grosse Pointe Park, MI, USA J 120 40
9. USA 007 CatNip Victor Mendelsohn Miami, FL, USA Catamaran 35′ 10
10. USA 715 Chasing Rainbows Del Wiese Indian Harbor Beach, FL, USA Hunter Legend 37 37
11. USA 24 Cheekee Monkee Ron White South Bend, IN, USA Farrier F-31 Modified 33
12. USA 305 Crosswinds Michael Cross Boca Raton, FL, USA Corsair F-27 Formula 27’1
13. USA 61300 Decision IV Stephen Murray New Orleans, LA, USA Transpac 52 15.86
14. USA 42404 Different Drummer Frank Atkinson / Ted Naughton Coconut Grove, FL, USA Cape Bay Fast 40 40
15. USA 7 Double Trouble Don Balthaser Fort Lauderdale, FL, USA Catana Catamaran 58 58
16. USA 5310 Dragon Fly Plus Dr. Ulrich L. Rohde Marco Island, FL, USA Swan 53
17. USA 6697 Finnesse Rod Komar Marstons Mills, MA, USA JonMeri 48 48
18. USA 64 Flight Simulator Tom Reese Niagara Falls, NY, USA Corsair 28R 28
19. USA 93302 Full Deck John Gehrig Ft Lauderdale, FL, USA J 46 46.0
20. USA 96 Island Flyer Denny Manrique Tonka Bay, MN, USA Wauquiez Centurion 40s 40
21. USA 32204 Jammin Russ Horn Pembroke Pines, FL, USA Evelyn 32-2 32
22. USA 19 Jasmine John Evans Fort Lauderdale, FL, USA Little Harbor 53.5
23. USA 52870 Just Right Joseph Ayash Sunny Isles, FL, USA Jeanneau SO 32 31
24. USA 393 Karma Hans Conrad Lighthouse Point, FL, USA Beneteau 40 39’4
25. USA 114 Kokomo Brad Lonstein Fort Lauderdale, FL, USA Swan 36 36
26. USA 50803 Loki David Bond Miami, FL, USA J 105 34.5
27. USA 73456 L’Outrage Bruce Gardner Annapolis, MD, USA Beneteau First Ten 34.33
28. USA 169 Lucky Star Alex Meyer Key Biscayne, FL, USA Corsair F31 R AC 31
29. USA 53225 Macushla Joel Andrews Ft. Myers, FL, USA Beneteau FC 10 34
30. USA 020 Matador Rick Tobin Miami, FL, USA Corsair F31 31
31. USA 003 Meridian 2 W.S. Shelhorse Virginia Beach, VA, USA Farr 36 36′
32. USA 500 Merlin Bob Harkrider Augusta, GA, USA Multihull 35 35
33. USA 3113 Mirage Christian Schaumloffel Virginia Beach, VA, USA Hobie 33 33
34. USA 43920 Munequita Charlie Evans St. Petersburg, FL, USA Cherubini 48 Schooner 60′
35. USA 21 Ocean Dancer Mark Stephenson Fort Lauderdale, FL, USA Catalina 387 39′
36. USA 1 Patriot Mike Rush Fort Lauderdale, FL, USA Catamaran 76 76′
37. USA 52458 Primal Scream Steven M Stollman Key Biscayne, FL, USA C&C 115 37.75
38. USA 50009 Privateer Ron O’Hanley Newport, RI, USA Cookson 50 50
39. USA 25555 Rambler George David Hartford, CT, USA RP 90 Custom 90
40. USA 36786 Rim Shot Russell Dunn Hollywood, FL, USA Beneteau First 36.7 36
41. USA 88 Ringle JM Fifield Palm Beach, FL, USA C&C 99 32
42. USA 23529 Samba Pa Ti Harold Brandan Hollywood, FL, USA Santana 39 39
43. USA 52615 Santarella James Scalise Pittsfield, MA, USA Beneteau First 40.7 40
44. USA 84 Sea Turtle James Miller Satellite Beach, FL, USA Beneteau 38 37
45. USA 63 Second Wind Mike/Ray Sullivan Key Biscayne, FL, USA Dufour 44 44
46. USA H42 Sempre Amantes Colin Whittaker Margate, FL, USA Hunter Passage 42 42
47. USA 16 Soap Opera Scott Self Rockwall, TX, USA Hobie 33 33
48. USA 24 Sunquest Wilfredo Paredes Miami, FL, USA Beneteau Oceanic 43 43
49. USA 53228 Tangent Gerald Taylor Pasadena, MD, USA Cape Fear 38 38
50. USA 52939 Teamwork Robin Team Lexington, NC, USA J 122 40
51. USA 7 Thin Ice Stuart Hebb Coral Cables, FL, USA Aerodyne 38 38
52. USA 20 Tiger Alan Jepson Palm Bay, FL, USA Flying Tiger 10M 32.6
53. USA 41507 Trident Keith Gulley Dania, FL, USA Condor 40 40
54. USA 8 Unicorn Michael Peteler Pompano Beach, FL, USA Creekmore/Croff 36′
55. CAN 84248 Vela Veloce Richard Oland Rothesay, NB, CAN Southern Cross 52 52′
56. USA 31790 Wild Woman Randy Stanton Miami, FL, USA C&C 40 39’7
57. USA 9267 Wind Pirate Dan Whelan Ft. Lauderdale, FL, USA Jeanneau 39′