August 24, 2018 – Newport Rhode Island – The inaugural Narragansett Bay Classic Yacht Rendezvous started on Thursday afternoon with the Newport to Bristol Feeder Race Sponsored by Gowrie Group and PURE Insurance. A total of 28 Classic Yachts raced up Narragansett Bay in champagne sailing conditions before enjoying the Herreshoff Marine Museum’s ‘Living Boat Show and welcome cocktail party’.  

( Photo © George Bekris )

The Panerai Herreshoff Classic Yacht Regatta concluded in Bristol today with the 12 Metre Columbia named as the overall winner. The points collected by the teams will add to the overall series standings in the five Panerai Classic Yachts Challenge regattas which concludes this weekend at the 39th Annual Panerai Newport Classic Yacht Regatta.

The Panerai Herreshoff Classic Yacht Regatta is a two-day regatta of classic yachts that had 42 Classics competing against one another on upper Narragansett Bay. The course comprised of a middle distance buoy race. The 12 Metre Columbia was both first across the line and was first overall on corrected time.

Bill Lynn, President and Executive Director of the Herreshoff Marine Museum said “The Panerai Classic Yacht Challenge speaks to everything we do here at the Herreshoff Marine Museum. To be able to provide a world class classic yachting regatta here in a venue steeped in history is truly fantastic. The conditions here were perfect and it’s great to see boats such as the 12 Metre Columbia both first across the line and taking the overall win in the Grand Prix Spinnaker Class. My thanks goes to Panerai and our many supporting sponsors.”

 

 

Tomorrow sees the start of the second half of the Narragansett Bay Classic Yacht Rendezvous begin as the 39th Annual Panerai Newport Classic Yacht Regatta begins with a distance race from Bristol to Newport. Jamie Hilton, Executive Chairman of the event said “We have so many exquisite classic yachts of all shapes and sizes in New England and along the Atlantic coast , where better to have them congregate every year than in the sailing capital of the USA, Newport Rhode Island!”. The distance race is followed by the highly popular Classic Yacht Parade where members of the public have the opportunity to watch and learn about the numerous classic yachts competing at an event hosted at Gurney’s Resort and Marina. After the parade competitors will race a bouy race in lower Narragansett Bay before the winner of the overall North American Panerai Classic Yachts Challenge is crowned in Newport, Rhode Island.

Results: Panerai Herreshoff Classic Yacht Regatta:

1st Grand Prix: Columbia


1st Vintage Corinthian Classic Spinnaker: Sonny


1st Vintage Day Racer Spinnaker: Leaf


1st Vintage Corinthian Classic Non Spinnaker: Neith 

 

1st Vintage Grand Classic Spinnaker: Black Watch 

Blackwatch (Photo © George Bekris)


1st Vintage Grand Classic Spinnaker: Black Watch 


1st Grand Prix Non Spinnaker: Wild Horses 


1st Vintage Grand Classic Non Spinnaker: Eros

Full results to follow…

Sonny, winner of the Panerai Watch (Photo © George Bekris)

 

The 38th edition of the Marblehead Classic Yacht Regatta ran August 10th-12th at the Marblehead Corinthian Yacht Club in Marblehead, MA.  The Yacht club was founded in 1885  and was the perfect setting for the beautiful classic yachts. The race teams enjoyed the hospitality, parties and commaradie that is traditional among classic yacht racers.

Tough racing was called for Saturday for rain and lack of wind the sailors in this year’s Marblehead Classic Yacht Regatta were relieved when the rains let up and the sky cleared on Sunday. The Sunday conditions were favorable to get some racing in and the yachtsmen could not have been happier to get out on the course and get things moving.

The one-day race featured staggered starts, so that the smaller fleets like the International One Design and the schooners like the 128-foot “Altair” and the 160-foot “Columbia” could finish on corrected time – around the same time – and this was the case as the entire 50-strong fleet headed straight for the mouth of Marblehead Harbor on Sunday afternoon just off the lighthouse.

In the schooner fleet, the win in the Vintage Grand Classic went to the 63-foot schooner “When and If” with “Altair” second and the Schooner Columbia third.

The win was all in the family, however as the captain of the Schooner Columbia Seth Saltzman is the owner of the “When and If,” and his younger brother Dylan is her captain.

In the Vintage Corinthian Yacht – Spinnaker Division – first place went to the Sparkman & Stephens designed “Sonny,”  and the New York 32 “Siren,” who won the non-spinnaker division.

The Nathaniel Herreshoff designed Buzzard’s Bay 25 “Resolute,” won took first in the Grand Prix Yachts non-spinnaker fleet.

The 12-metre “Valiant,” owned by Gary Gregory of Marblehead won in the Grand Prix Yachts Spinnaker Division.

North American Circuit of the Panerai Classic Yachts Challenge begins with the following result at the end of the Marblehead weekend:

2018 Final Full Race Results (PDF Format)
2018 Results by Panerai Class Only (PDF Format)
2018 Order of Finish (PDF format)
2018 Series Results (PDF format)

View more photos of the event by George Bekris at Marblehead Corinthian Classic Yacht Regatta 2018

That’s a wrap to a great event and the classics will continue throughout New England during August and September.

 

 

 

Pugwash, owner David Murphey; Wings, owner Mike Bruno & Tom Boyle (Photo by Billy Black / Rolex )

Pugwash, owner David Murphey; Wings, owner Mike Bruno & Tom Boyle (Photo by Billy Black / Rolex )

New York Yacht Club 158th Annual Regatta Presented by Rolex

 
After a rousing 19-mile Around the Island Race on Friday, sailors at the New York Yacht Club (NYYC) 158th Annual Regatta presented by Rolex had to face light winds on Saturday and Sunday and a subsequently abbreviated race schedule where every move counted as critical to final results.  With 104 boats entered in Friday’s race (separately scored and optional) and 133 entered in weekend racing, this 2012 edition of what is revered as America’s oldest regatta will go down in sailing history as having its biggest fleet ever…and, for some, the most intriguing last-minute victories.
 
One for the record is Alex Jackson’s (Riverside, Conn.) trumping of the nine-boat Melges 32 class with Leenabarca in the second of two races today.  Two of the class’s world champions (Doug Douglass on Goombay Smash and Pieter Taselaar on Bliksem) were tied for first going into that race, which was the last of three in the regatta series, and Jackson trailed in scoring by one point.  According to Douglass, who exchanged friendly banter with Jackson back onshore, “We both went right, and Alex schooled us by going left and winning—he stole (the series) from us!”  Jackson joked that while the competition was incredible, “we were just better,” but in all seriousness, the stakes are high for this class as it prepares for its world championships here later this summer.  “More teams will be showing up as we get closer to that event,” said Jackson, who finished sixth two years ago at the worlds, “so I wouldn’t say that this was the biggest fleet of Melges 32s we’ve ever had, but it sure included some of the toughest teams.”
 
Also winning on the final note today was defending champion Mike McCaffrey (Newport, R.I.) aboard Osprey in the Herreshoff S class.  Stephan Sloan’s (East Greenwich, R.I.) Argument was leading the regatta until it was forced over the start line prematurely in today’s second race and had to restart. “That gave us the opportunity to salvage a first out of what was looking to be a second or third,” said McCaffrey.
 
Andrew Fisher (Greenwich, Conn.), winner of the Swan 42 class with Bandit, said his team also had an “incredibly bad start” in today’s first race, but it battled back to finish fifth.  “Luckily, we were very much in phase in the second race,” said Fisher, “and we picked more of the right wind shifts than the wrong ones and won.  It was a little bit of luck, a little bit of skill.”  His closest competition was John Hele’s Daring, which represented the Royal Canadian Yacht Club to win last year’s New York Yacht Club Invitational Cup presented by Rolex and is helmed by Canada’s Terry McLaughlin, an America’s Cup veteran and 1984 Olympic silver medalist in the Flying Dutchman class.
 
Among the largest boats in the fleet was George Sakellaris’s (Framingham, Mass.) Mini Maxi 72 Shockwave, which won IRC 1. “We had a conservative day,” said the boat’s captain and crew member Reggie Cole (Newport) after today’s single race. “We just wanted to beat (George David’s) Rambler today, because that’s what we had to do to win, but it was just by happenstance that we also beat (Hap Fauth’s) Bella Mente.  She  blew out a spinnaker and we passed them to finish first.”
 
Ptarmigan, Larry Dickie’s (Greenwich, Conn.) Ker 43, came from behind to win today in IRC 3.  Skipper Bill Lynn (Marblehead, Mass) said that Saturday it had been hard to get out of the shadow of James Madden’s (Newport Beach, Calif.) Swan 601 Stark Raving Mad, which won the day on the merit of posting victory in a single race. “There was massive wind sheer and shifts to deal with,” he said, explaining that on the first beat his team had looked good, but “after that, we were struggling” and finished third.  Though today proved more manageable, playing shifts was still the name of the game and Ptarmigan made the most out of them to finish first to Stark Raving Mad’s fourth and post four points to its five (for second place).
 
Steered by Lexi Gahagan, Dennis Williams’s (Hobe Sound, Fla.) Victory 83 dominated the 12 Metre class, posting three victories in as many races, while in IRC 5 class, Leonard Sitar’s (Holmdel, NJ) J/44 Vamp took class honors with a 2-1 in his series.
 
Past J/122 North American champion Mike Bruno and Tom Boyle (Irvington, N.Y.) finished 2-1 in the regatta’s two races to take IRC 6 on his J/122 Wings, while past J/109 North American champion Bill Sweetser (Annapolis, Md.) on the J/109 Rush topped IRC 7.
 
David and Sandra Askew’s (Annapolis, Md.) IRC 52 Flying Jenny 2 won IRC 2, while winning IRC 4 was the Taylor 45 Africa, skippered by Rolex Yachtsman of the Year Jud Smith (Marblehead, Mass.).  Peter Kellogg’s (Short Hills, N.J.) Catboat 33′ Silent Maid won CRF 2 Non-Spinnaker, and Lars Forsberg’s (Greenwich, Conn.) S&S Yawl Black Watch took CRF 1 Non-Spinnaker.
 
In PHRF Navigator’s class, 22 boats competed, proving that this relatively new concept (begun last year) is popular for those who prefer a classic government buoy course to the more prevalent short-course racing on Saturday and Sunday.  Defending champions Ben Hall and Bill Berges (Tiverton, R.I.) won Class 5 on their Evelyn 32 Bluto, while Paul Koch’s (East Greenwich, R.I.) Freedom 35 Jazz Fish took Class 6.
 
A Rolex timepiece was awarded on Friday evening to the overall IRC winner in that day’s Around the Island Race.  Accepting the Rolex was Takashi Okura (Tokyo, Japan), owner and skipper of the IRC 52 Sled, which also won its IRC 2 class
 
Rolex also will award a timepiece to the overall winner (determined by the organizers) of Saturday’s and Sunday’s combined series of races, which officially constitutes the NYYC 158th Annual Regatta presented by Rolex. This special prize, as well as engraved overall trophies in each class and the Great Corinthian Trophy for yacht club teams of three or more boats posting the best class finishes, will be announced and awarded at the November 8 Annual Awards Dinner at the NYYC’s main clubhouse in New York City.
 

Swan 42 fleet (Photo by Billy Black / Rolex)

Swan 42 fleet (Photo by Billy Black / Rolex)

Known for attracting a diverse range of boats, NYYC’s Annual Regatta presented by Rolex is the first major sailing contest of the season in historic Newport, Rhode Island.  In even-numbered years, the regatta draws a large number of competitors who compete a week later in the Newport Bermuda Race and who use the Annual Regatta to gear up prior to the start of that distance race.  Part of the 2012 US-IRC Gulf Stream Series, NYYC’s Annual Regatta presented by Rolex is the first event in the NYYC Classic Yacht Series.  Additionally, IRC yachts are eligible to enter the Onion Patch Series which consists of the Annual Regatta, the Newport Bermuda Race and the Royal Bermuda Yacht Club Anniversary Regatta.  The first race completed on Saturday and Sunday during NYYC’s Annual Regatta counts toward the Onion Patch Series. 
 
For daily results, releases, photos and video by T2p.tv, please visit the New York Yacht Club’s website at nyyc.org. 
 

 

Shockwave, Mini Maxi 72, George Sakellaris (Photo by Billy Black / Rolex)

Shockwave, Mini Maxi 72, George Sakellaris (Photo by Billy Black / Rolex)

Final Results
NYYC 158th Annual Regatta presented by Rolex
June 9-10, 2012
 
Blue Class 1 – IRC 1 (IRC – 3 Boats)
1. Shockwave, Mini Maxi 72, George Sakellaris , Framingham, MA, USA – 1, 1, ; 2
2. Bella Mente, J-V Mini Maxi 72′, Hap Fauth , Minneapolis, MN, USA – 3, 2, ; 5
3. Rambler, RP 90 W B 90, George David , Hartford, CT, USA – 2, 3, ; 5
 
Blue Class 2 – IRC 2 (IRC – 5 Boats)
1. Flying Jenny 7, IRC 52 52, David and Sandra Askew , Annapolis, MD, USA – 1, 2, ; 3
2. Vesper, TP 52 52, Jim Swartz , Park City, UT, USA – 3, 1, ; 4
3. Interlodge, IRC 52 52, Austin and Gwen Fragomen , Newport, RI, USA – 2, 4, ; 6
 
Blue Class 3 – IRC 3 (IRC – 9 Boats)
1. Ptarmigan, Ker 43 43, Lawrence Dickie , Greenwich, CT, USA – 3, 1, ; 4
2. Stark Raving Mad, Swan 601 60, James Madden , Newport Beach, CA, USA – 1, 4, ; 5
3. Defiance, Marten 49 49, Hamnett Hill , Montreal, Que, CAN – 4, 2, ; 6
 
Blue Class 4 – IRC 4 (IRC – 13 Boats)
1. Africa, Taylor 45 45, Jud Smith , Marblehead, MA, USA – 1, 2.5, ; 3.5
2. Nasty Medicine, Corby 41 41.5, Stephen Sherwin , Hamilton, BER – 2, 2.5/Protest, ; 4.5
3. After Midnight, CTM 41 41, Paul Jeka , Atlantic Highlands, NJ, USA – 4, 1, ; 5
 
Blue Class 5 – IRC 5 (IRC – 9 Boats)
1. Vamp, J 44 44.9, Leonard Sitar , Holmdel, NJ, USA – 2, 1, ; 3
2. Carina, Custom 48 48′, Rives Potts , Essex, CT, USA – 1, 2, ; 3
3. Cygnette, Swan 441 44.36, William Mayer , Dover, DE, USA – 5, 3, ; 8
 
White Class 6 – IRC 6 (IRC – 12 Boats)
1. Wings, J 122 40, Mike Bruno & Tom Boyle , Irvington, NY, USA – 2, 1, ; 3
2. Christopher Dragon, J/122 40, Andrew Weiss , Mamaroneck, NY, USA – 1, 5, ; 6
3. Old School, Farr 395 39.5, Ganson Evans , Ponte Vedra Beach, FL, USA – 3, 6, ; 9
 
White Class 7 – IRC 7 (IRC – 10 Boats)
1. Rush, J 109 35.25, Bill Sweetser , Annapolis, MD, USA – 1, 1, ; 2
2. Dorade, S&S Yawl 52.5, Matt Brooks , Fremont, CA, USA – 5, 2, ; 7
3. Picante, J 109 36, Rober Salk & John Sahagian , Jamestown, RI, USA – 4, 3, ; 7
 
White Class 8 – Swan 42 (One Design – 10 Boats)
1. Bandit, Swan 42 42, Andrew Fisher , Greenwich, CT, USA – 3, 5, 1, ; 9
2. Daring, Swan 42 42, John Hele , Newport, RI, USA – 1, 3, 9, ; 13
3. Vitesse, Swan 42 42, Jon Halbert , Dallas, TX, USA – 6, 1, 6, ; 13
 
White Class 9 – Melges 32 (One Design – 9 Boats)
1. Leenabarca, Melges 32 32, Alex Jackson , Riverside, Conn., USA – 5, 1, 1, ; 7
2. Bliksem, Melges 32 32, Pieter Taselaar , Newport, RI, USA – 2, 3, 4, ; 9
3. hedgehog, Melges 32 32, Alec Cutler , Pembroke, BER – 4, 5, 2, ; 11
 
Green Class 1 – 12 Metres (One Design – 8 Boats)
1. Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams , Hobe Sound, FL, USA – 1, 1, 1, ; 3
2. Courageous, 12 Meter 68, Ralph Isham / Alexander Auersperg , New York, NY, USA – 2, 4, 2, ; 8
3. USA, 12 Metre 65′, Guy Heckman , Newport, RI, USA – 4, 2, 4/Protest, ; 10
 
Green Class 4 – Herreshoff S Class (One Design – 9 Boats)
1. Osprey, Herreshoff S Class 27.6, Michael McCaffrey , Newport, RI, USA – 2, 2, 3, ; 7
2. Argument, Herreshoff S Class 27.5, Stephan Sloan , East Greenwich, RI, USA – 1, 1, 7, ; 9
3. Swallow , Herreshoff S Class 27.5, Leeds Mitchell IV , Providence, RI, USA – 3, 4, 2, ; 9
 
Green Class 2 – CRF 1 Non-Spinnaker (PHRF – 6 Boats)
1. Black Watch, S&S Yawl 67.86, Lars Forsberg , Greenwich, CT, USA – 3, 1/Protest, 1, ; 5
2. Angelita, 8 Metre 50.33′, Samuel Croll , Greenwich, CT, USA – 1, 5/Protest, 2, ; 8
3. Sonny, S&S Custom 53 53, Joseph Dockery , Newport, RI, USA – 2, 2, 4, ; 8
 
Green Class 3 – CRF 2 Non-Spinnaker (PHRF – 7 Boats)
1. Silent Maid, Catboat 33′, Peter Kellogg , Short Hills, NJ, USA – 1, 4, 1, ; 6
2. Belle, Luders 24 38.25, Jonathan Loughborough , Newport, RI, USA – 2, 2, 2, ; 6
3. SYCE, 6 Metre 34, Bob and Farley Towse , Stamford, CT, USA – 3, 5, 3, ; 11
 
Green Class 5 – PHRF Navigators Race (PHRF – 14 Boats)
1. Bluto, Evelyn 32-2 32, Benjamin Hall , Tiverton, RI, USA – 2, 2, ; 4
2. Tonto, J 105 34.5, Fred Darlington , Cumberland, RI, USA – 6, 1, ; 7
3. Blockade Runner, Farr 30 30, Bruce Bingman / Taran Teague , Annapolis, MD, USA – 1, 8.5, ; 9.5
 
Green Class 6 – PHRF NS Navigators Race (PHRF – 8 Boats)
1. Jazz Fish, Freedom 35 35, Paul Koch , East Greenwich, RI, USA – 1, 3, ; 4
2. Duck Soup, C&C 40 39’6, Bill Clavin , Warwick, RI, USA – 2, 2, ; 4
3. True, J 160 52, Howard Hodgson , Ipswich, MA, USA – 5, 1, ; 6
 

Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams (Photo by Billy Black / Rolex)

Victory 83, 12 Metre 65, Dennis Williams (Photo by Billy Black / Rolex)

 

Sled   (Photo by George Bekris)

Sled (Photo by George Bekris)

Sailors on over 100 boats enjoyed classic Newport weather for today’s 19-mile Around the (Conanicut) Island Race, a traditional prelude to the New York Yacht Club (NYYC) Annual Regatta presented by Rolex, which will mark its 158th edition this weekend. The oldest regatta in America is enjoying a record number of 146 entries, with 133 of those signed up for weekend racing. (Today’s Around the Island Race was separately scored and optional.)

“It was southwest 8-12 knots, building to Beavertail,” said Tom Erskine (Marblehead, Mass), main trimmer on Ken Colburn’s Swan 42 class winner Apparition, explaining that with that much horsepower to the wind, the race committee had no problems sticking to a scheduled noon start for a clockwise course that started just south of the iconic Newport (Pell) Bridge. “Then it was 12-15 on the backside of the island and 15-16 on the nose coming home — just great conditions.” It didn’t hurt, either, that the sun shone all day after several days of relentless rain.

“The Race Committee started the smaller boats first,” added Erskine, “which made it fun to see all those classics like Black Watch and Dorade sailing near us, and then at the top of the island Rambler (the largest boat in the fleet at 90 feet) came ripping by us at 17 knots!”

Though Rambler was first to finish in just under two hours, but it was the IRC 52 Sled’s performance that earned owner Takashi Okura (Tokyo, Japan) a class win in IRC 2 and the overall victory in IRC class, which meant he goes home with the coveted Rolex watch as prize for his efforts today. Sled circumnavigated the island in just over two hours.

Spinnakers (Photo by George Bekris)

Spinnakers (Photo by George Bekris)

 

“I am still jet lagged,” said Okura, who arrived only yesterday to join his mostly-Japanese team on a charter boat that bears the name Interlodge. (Austin and Gwen Fragomen also sailed their newly built IRC 52 named Interlodge and finished third in the class behind Jim Swartz’s IRC 52 Vesper.) “We tried to sail calmly and quietly and just think about the wind and the tide.” Okura added that for ten minutes after the start, Vesper was leading, but the Sled team was able to play the current to its advantage and succeed at a takeover. Okura also won a Rolex watch here in 2006 when he sailed the Farr 40 North Americans as part of the New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex and he has every intention of adding an Annual Regatta victory to his resume after he competes this weekend. (Rolex also will award a timepiece to the overall winner of Saturday’s and Sunday’s combined series of races.)

Fourteen class winners today included Hap Fauth (Minneapolis, Minn./Newport, R.I.) with his newly built Judel-Vrolijk 72’ mini maxi Bella Mente in IRC 1 and Annual Regatta defending champions Rives Potts (Westbrook, Conn.) in IRC 6 aboard his custom 48 Carina; Michael McCaffrey (Newport) in the Herreshoff S class with Osprey; Dennis Williams (Hobe Sound, Fla.) in the 12 Metre class with Victory 83; and Joseph Dockery (Newport) in CRF 1 (classics) with his custom S&S 53 Sonny. (Ken Colburn’s Swan 42 Apparition is also a defending champion.)

Since 1845, the tradition of the Annual Regatta, first hosted at the New York Yacht Club’s original clubhouse in Hoboken, N.J., has been interrupted only by war. The event – in even years — is part of the Onion Patch Series, which also includes the Newport Bermuda Race and the Royal Bermuda Yacht Club Anniversary Regatta.

Fleet  (Photo by George Bekris)

Fleet (Photo by George Bekris)

Racing for the NYYC Annual Regatta presented by Rolex takes place on Narragansett Bay and Rhode Island Sound for all classes, with a PHRF Navigator Class — for those who prefer a classic government buoy course to the more prevalent short-course racing on Saturday and Sunday — having the option of racing either one or both of the weekend days. Live music, refreshments and daily prizes greet the sailors as they come ashore after racing each day to the rolling lawn at NYYC’s Harbour Court clubhouse.

NYYC Around the Island Race (Photo by George Bekris)

NYYC Around the Island Race (Photo by George Bekris)

For daily results, releases, photos and video, please visit the New York Yacht Club’s website at nyyc.org.

Results New York Yacht Club Around the Island Race

Friday, June 8, 2012

Place, Sail, Yacht Name, Yacht Type, Owner/Skipper, City, State, Country, Finish Date-Time, Elapsed, Corrected, Class Finish/Fleet Finish

Class 1 – IRC 1 (IRC – 4 Boats)
1. USA 45 Bella Mente, Judel-Vrolijk Mini Maxi, Hap Fauth , Minneapolis, MN, USA — 08Jun12-02:56:37PM / 0:01:56:37 / 0:03:06:07 — 1 / 3
2. USA 60272 Shockwave, Mini Maxi, George Sakellaris , Framingham, MA, USA — 08Jun12-02:58:22PM / 0:01:58:22 / 0:03:07:22 — 2 / 6
3. USA 4511 Team Tiburon (Wizard), R/P 74, Mark E. Watson III , Newport, RI, USA — 08Jun12-02:59:16PM / 0:01:59:16 / 0:03:08:47 — 3 / 9

Class 2 – IRC 2 (IRC – 6 Boats)
1. USA 5206 SLED, IRC 52, Takashi Okura , Tokyo, JPN — 08Jun12-03:07:54PM / 0:02:12:54 / 0:03:03:00 — 1 / 1
2. USA 52007 Vesper, TP 52, Jim Swartz , Park City, UT, USA — 08Jun12-03:09:09PM / 0:02:14:09 / 0:03:05:15 — 2 / 2
3. USA 5210 Interlodge, IRC 52, Austin and Gwen Fragomen , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:10:45PM / 0:02:15:45 / 0:03:08:41 — 3 / 8

Class 3 – IRC 3 (IRC – 8 Boats)
1. USA 79 Ptarmigan, Ker 43, Lawrence Dickie , Greenwich, CT, USA — 08Jun12-03:19:12PM / 0:02:29:12 / 0:03:07:14 — 1 / 5
2. IVB 4915 Defiance, Marten 49, Hamnett Hill , Montreal, Que, CAN — 08Jun12-03:25:27PM / 0:02:35:27 / 0:03:13:04 — 2 / 21
3. USA 50069 Temptation – Oakcliff, Custom Ker 50, Arthur Santry – Oakcliff Sailing , Arlington, VA, USA — 08Jun12-03:24:52PM / 0:02:34:52 / 0:03:15:17 — 3 / 31

Class 4 – IRC 4 (IRC – 9 Boats)
1. USA 52915 White Witch, King 40, Larry Landry , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:32:39PM / 0:02:47:39 / 0:03:08:36 — 1 / 7
2. USA 52830 Barra, Morris 486, Bruce MacNeil , Lincoln, Ma., USA — 08Jun12-03:35:41PM / 0:02:50:41 / 0:03:12:52 — 2 / 17
3. BER 1000 Nasty Medicine, Corby 41, Stephen Sherwin , Hamilton, BER — 08Jun12-03:31:00PM / 0:02:46:00 / 0:03:13:53 — 3 / 25

Class 5 – IRC 5 (IRC – 10 Boats)
1. USA 49 Gold Digger, J 44, James D. Bishop , Jamestown, RI, USA — 08Jun12-03:31:33PM / 0:02:51:33 / 0:03:07:09 — 1 / 4
2. USA 43600 Vamp, J 44, Leonard Sitar , Holmdel, NJ, USA — 08Jun12-03:34:32PM / 0:02:54:32 / 0:03:10:04 — 2 / 14
3. USA 60003 Pugwash, J 122, David Murphy , westport, CT, USA — 08Jun12-03:36:51PM / 0:02:56:51 / 0:03:12:35 — 3 / 16

Class 6 – IRC 6 (IRC – 11 Boats)
1. USA 315 Carina, Custom 48, Rives Potts , Essex, CT, USA — 08Jun12-03:35:16PM / 0:03:00:16 / 0:03:08:55 — 1 / 10
2. USA 16 Dorade, S&S Yawl, Matt Brooks , Fremont, CA, USA — 08Jun12-03:44:10PM / 0:03:09:10 / 0:03:09:09 — 2 / 12
3. USA 1976 Mischief, Lyman-Morse 40, David Schwartz , Smithfield, RI, USA — 08Jun12-03:44:19PM / 0:03:09:19 / 0:03:10:04 — 3 / 13

Class 7 – 12 Metre GP/M (One Design – 5 Boats)
1. K 22 Victory 83, 12 Metre, Dennis Williams , Hobe Sound, FL, USA — 08Jun12-03:02:22PM / 0:02:32:22 / 0:02:32:22 — 1 /
2. USA 61 USA, 12 Metre, Guy Heckman , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:08:57PM / 0:02:38:57 / 0:02:38:57 — 2 /
3. KZ5 Laura, 12 Metre, Kip Curren , Warwick, RI, USA — 08Jun12-03:10:30PM / 0:02:40:30 / 0:02:40:30 — 3 /

Class 8 – 12 Metre Traditional (One Design – 3 Boats)
1. USA US 21 American Eagle, 12 Metre, Cynthia Alten-DeLotto , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:15:50PM / 0:02:45:50 / 0:02:45:50 — 1 /
2. USA 16 Columbia, 12 Metre, Alain Hanover , Weston, MA, USA — 08Jun12-03:16:10PM / 0:02:46:10 / 0:02:46:10 — 2 /
3. USA 19 Nefertiti, 12 Metre, Jon Wullschleger , Sarasota, FL, USA — 08Jun12-03:16:24PM / 0:02:46:24 / 0:02:46:24 — 3 /

Class 9 – Swan 42 (One Design – 8 Boats)
1. USA 4235 Apparition, Swan 42, Ken Colburn , Dover, MA, USA — 08Jun12-03:07:25PM / 0:02:42:25 / 0:02:42:25 — 1 /
2. USA 4227 Hoss, swan 42, Glenn Darden & Paul Williamson , Fort Worth, Texas, USA — 08Jun12-03:10:46PM / 0:02:45:46 / 0:02:45:46 — 2 /
3. USA 4214 Daring, Swan 42, John Hele , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:10:57PM / 0:02:45:57 / 0:02:45:57 — 3 /

Class 10 – CRF 1 Non-Spinnaker (PHRF – 6 Boats)
1. USA 50 Sonny, S&S Custom 53, Joseph Dockery , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:32:59PM / 0:03:12:59 / 0:02:38:07 — 1 / 1
2. USA NY 6 Spartan, NY 50, Charlie Ryan , Providence, RI, USA — 08Jun12-03:20:07PM / 0:03:00:07 / 0:02:43:09 — 2 / 2
3. US 71 Black Watch, S&S Yawl, Sam Earle , USA — 08Jun12-03:26:38PM / 0:03:06:38 / 0:02:43:36 — 3 / 3

Class 11 – PHRF 1 spin (PHRF – 9 Boats)
1. USA 34 Blockade Runner, Farr 30, Bruce Bingman / Taran Teague , Annapolis, MD, USA — 08Jun12-03:19:48PM / 0:03:04:48 / 0:02:48:29 — 1 / 7
2. USA 51109 Capella, Sabre 452, David Millet , Needham, MA, USA — 08Jun12-03:24:41PM / 0:03:09:41 / 0:02:53:03 — 2 / 16
3. USA 56 Spirit, J 92S, EC Helme , Newport, RI, USA — 08Jun12-03:40:29PM / 0:03:25:29 / 0:02:54:46 — 3 / 17

Class 12 – PHRF 2 spin (PHRF – 3 Boats)
1. USA 8 Osprey, Herreshoff S Class, Michael McCaffrey , Newport, USA — 08Jun12-04:02:48PM / 0:03:52:48 / 0:02:47:33 — 1 / 6
2. USA 22 Argument, Herreshoff S Class, Stephan Sloan , East Greenwich, RI, USA — 08Jun12-04:04:59PM / 0:03:54:59 / 0:02:49:44 — 2 / 10
3. USA 5 Surprise, Herreshoff S Class, Fred Roy , Newport, RI, USA — 08Jun12-04:08:17PM / 0:03:58:17 / 0:02:53:02 — 3 / 15

Class 13 – CRF 2 Non-Spinnaker (PHRF – 2 Boats)
1. T 82 Silent Maid, Catboat, Peter Kellogg , Short Hills, NJ, USA — 08Jun12-03:54:12PM / 0:03:44:12 / 0:02:52:42 — 1 / 13
2. USA US 53 Cherokee, 6 Metre, Molly Savard , Middletown, CT, USA — 08Jun12-04:07:22PM / 0:03:57:22 / 0:03:08:06 — 2 / 23

Class 14 – PHRF Non-Spinnaker (PHRF – 9 Boats)
1. USA 1968 Hermie, Columbia 50, Gerald Harris , Rowayton, CT, USA — 08Jun12-03:36:02PM / 0:03:26:02 / 0:02:46:03 — 1 / 4
2. USA 414 Coup d’ Etat, McCurdy Rhodes 46, Michael Shea , Farmington, CT, USA — 08Jun12-03:34:26PM / 0:03:24:26 / 0:02:47:19 — 2 / 5
3. USA 42700 Duck Soup, C&C 40, Bill Clavin , Warwick, RI, USA — 08Jun12-03:32:51PM / 0:03:22:51 / 0:02:48:37 — 3 / 8

For More Images Of the NYYC Around- the- Island Race 2012 by George Bekris click HERE

 

NYYC Round the Island Race 2012 (Photo by George Bekris)

NYYC Round the Island Race 2012 (Photo by George Bekris)

VENTO SOLARE , Sail N¡ USA 266, Owner: Paul Milo, City: Leesburg, VA, Model: J/109, Skipper: Paul Milo, Tactitian: Ted Steeble , Helmsman: Paul Milo , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

VENTO SOLARE , Sail N¡ USA 266, Owner: Paul Milo, City: Leesburg, VA, Model: J/109, Skipper: Paul Milo, Tactitian: Ted Steeble , Helmsman: Paul Milo , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

The first half of the biennial New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex, which finished up yesterday for seven classes, has also now concluded for five more one-design classes that have been racing since Saturday.  The catch, however, was that today’s first race had to be abandoned and then competition cancelled when severe thunderstorms passed over Rhode Island Sound, leaving winners to be determined by cumulative standings posted yesterday.

The circumstances left J/105 skipper Damian Emery (Shoreham, N.Y.), sailing his J/105 Eclipse in the largest class here (20 boats), very happy. He is now the 2010 J/105 East Coast Champion, a title he also won in 2008 at this regatta, coincidentally under similar circumstances when a storm aborted racing on the last day. “The difference was that then, we shredded all of our sails because we didn’t get them down fast enough,” said Emery at the early afternoon Rolex Awards Ceremony where the sky had returned to sunny blue. “This time, we could see the front coming through and we were the first to drop our sails.”

According to Robin Wallace, the principal race officer for the White Course, where the J/105s and the Beneteau First 36.7s sailed, “It had looked as if the initial storm cell would track north of the course, but then a knuckle developed right across the sailing area, with heavy, heavy rain and winds up to 27 knots.” Since the Race Committee had forewarned everyone to keep their radios on, both fleets–which by then were approaching the first leeward mark on a twice-around course–knew to change course for home.

Eclipse’s tactician Dan Neff (Manhasset, N.Y.) explained that his team only needed an eighth or better in both races to win. “Based on our previous performance (victories in four of six races), we felt reasonably comfortable that we’d do that,” said Neff, “but the stress was still on.”  Joerg Esdorn’s (Katonah, N.Y.) Kincsem, which finished second overall, “was capable of posting two bullets if we weren’t there.” 

In a similar situation but with less of a winning margin was Ted Herlihy (South Dartmouth, Mass.), skipper of Gut Feeling in the 13-boat J/109 Class, which was sailing for its North Americans. Second-place Caminos, owned by Don Filippelli (Amagansett, N.Y.) and skippered by Ryan Dempsey, had only four points to make up, and Herlihy was “worried about what could happen.” In fact, in the pre-start time frame, the 10-12 knot breezes dropped to almost nothing, and Gut Feeling had a hard time getting to the line. “After the first mark we weren’t looking good,” said Herlihy, “and then the thunder storms roared in.” Caminos bow woman Kristen Robinson (Annapolis, Md.) said her team accepted that Gut Feeling out-sailed them over six races, “but we really wanted to battle it out today; I wish Mother Nature would have given us just 30 more minutes….”

Phil Lotz (Newport, R.I.), skippering Arethusa, seemingly trounced the competition in the 15-boat NYYC Swan 42 class to become that class’s National Champion for a second consecutive year. His team posted four victories in six races to lead Glen Darden/Phillip Williamson’s (Fort Worth, Texas) Hoss by 16 points in overall scoring. Lotz, however, was philosophically proud of his third- and fourth-place finishes in races four and six, respectively. He had had to fight back for the fourth from deeper in the fleet, and about the third, he said, “We all finished within a few feet of each other, and that sums up how racing went the entire weekend.”

Emery, Herlihy and Lotz all won Rolex Oyster Perpetual Submariners for their performances.

CHRISTOPHER DRAGON, Sail n¡ 12204, Owner: Andrew Weiss, City:Mamaronick, NY, Model J109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

CHRISTOPHER DRAGON, Sail n¡ 12204, Owner: Andrew Weiss, City:Mamaronick, NY, Model J109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

Two more teams won their classes by never losing their early leads. Thomas Boyle’s Wings (Irvington, N.Y.) topped the seven-boat J/122 class and took the North American title home after a hotly contested battle with second-place finisher Pugwash, owned and skippered by David Murphy (Westport, Conn.), while John Hammel’s (Arlington, Mass.) Elan won in the eight-boat Beneteau First 36.7 class, winning all but one of six races.

The second half for the New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex officially starts Wednesday and serves as the Rolex US-IRC National Championship.  Over all days, the event will have catered to 145 boats and 1200 sailors over seven days of competition.

New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex
July 17-24, 2010

Final Results for First Half – Monday, July 19, 2010 | Top three in each class

Position, Boat Name, Skipper, Hometown, Finishes, Total points

Blue Fleet – 6 races completed

Class 1 – NYYC Swan 42 (15 boats)
1. Arethusa, Phillip Lotz, Newport, R.I., 1-1-1-3-1-4, 11
2. Hoss, Darden /Phillip Williamson, Fort Worth, Texas, 2-6-5-4-5-6, 28
3. Daring, John Hele Newport, R.I., 5-8-3-5-7-2, 30

Class 2 – J/122 (7 boats)

1. Wings, Thomas Boyle, Irvington, N.Y., 1-1-1-2-1-1, 7 points
2. Pugwash, David Murphy, Westport, Conn., 4(SCP)-2-2-1-2-2, 13
3. Christopher Dragon, Andrew Weiss, Mamaroneck, N.Y., 3-4-3-3-3-3, 19

Class 3 – J/109 (13 boats)

1. Gut Feeling, Ted Herlihy, South Dartmouth, Mass., 2-1-1-1-2-4, 11
2. Caminos, Dan Filippelli, Amagansett, N.Y., 3-2-2-3-3-2, 15
3. Gossip, Steve Kenny & Greg Ames, Wainscott, N.Y., 1-3-4-2-3, 17

White Fleet – 6 races completed

Class 1 – PHRF 1 (10 boats)

1. Good Girl, J/100, Robert Armstrong, St. Croix, 1-1-1-2-2-1, 8 points
2. Settler, Peterson 42, Thomas Rich, Middletown, R.I., 2-3-2-1-1-2, 11
3. Act One, Summit 354, Charlie Milligan & Tom Roche, Newport, R.I., 2-3-3-3-3, 18

Class 2 – Beneteau First 36.7 (8 boats)

1. Elan, John Hammel, Arlington, Mass., 1-1-1-2-1-1, 7 points
2. Whirlwind, William Purdy, New York, N.Y., 4-4-1-2-6, 21
3. Kea/Slipstream, Chick Pyle, San Diego, Calif., 3-3-5-6-4-2, 23

Class 3 – J/105 (20 boats)

1. Eclipse, Damian Emery, Shoreham, N.Y., 1-1-4-1-3-1, 11 points
2. Kincsem, Joerg Esdorn, Katonah, N.Y., 6-2-1-4-5-7, 25
3. Savasana, Brian Keane, Weston, Mass., 3-3-5-12-1-5, 29

Green Fleet – All classes completed two races today

Class 1 – CRF 1 (3 boats)

1. Black Watch, Trevor Fetter, Dallas, Texas, 2-1-1, 4 points
2. Bolero, Edward Kane, Concord, Mass., 1-2-2, 5
3. Sumurun, Robert Towbin, Camden, Maine, 3-3-3, 9

Class 2 – 12 Metre (5 boats, Two races)

1. Courageous, Ralph Isham, New York, N.Y., 2-4-1-1-, 8 points
2. Victory 83, Dennis Williams, Hobe Sound, Fla., 1-1-2-4, 8
3. USA 61, Guy Heckman, Newport, R.I., 3-3-4-2, 12

Class 3 – CRF 2 (5 boats, Two races)

1. Chips, Jed Pearsall, Newport, R.I., 1-1-2, 4 points
2. Sonny, Joseph Dockery, Newport, R.I., 2-2-1, 5
3. Fortune, Don Glassie, Newport, R.I., 3-3-4, 10

Class 4 – 6 Metre (6 boats; two races)

1. Ranger, Thomas Rodes, Cambridge, Mass., 1-4-1-1, 7 points
2. Syce, Bob & FarleyTowse, Stamford, Conn., 2-1-2-2, 7
3. Madcap, Thomas Fair, N. Kingstown, R.I., 6(DNC)-2-3-3, 14

Class 5 –S Class (10 boats, two races)

1. Firefly, Alan Silken, Newton, Mass., 1-1-1-4, 7 points
2. Osprey, Mike McCaffrey, Newport, R.I., 2- 4-3-3, 12
3. Argument, Stephan Sloan, E.Greenwich, Conn., 3-5-8-1, 17

Class 6 – PHRF 2 (5 boats, Two races)

1. Park Place, O’Day 34, Richard Mentelos, Guilford, Conn., 1-1-1-4, 7 points
2. Wolverine, Frers 33, David Nauber, Higganum, Mass., 2-2-3-1, 8
3. Showdown, Bijan Rasadi, Groton, Conn., 3-3-2-3, 11

 

PICANTE , Sail N¡ 126, Owner: Robert Salk, City: jamestown, RI, Model: J 109, Skipper: robert salk , Tactitian: neal oconnell , Helmsman: robert salk , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

PICANTE , Sail N¡ 126, Owner: Robert Salk, City: jamestown, RI, Model: J 109, Skipper: robert salk , Tactitian: neal oconnell , Helmsman: robert salk , Navigator: tbc, One Design Division: J-109 ( Photo by Rolex / Dan Nerney )

Swan 42's At The Start Line ( Photo by Rolex /Dan Nearny )

Swan 42's At The Start Line ( Photo by Rolex /Dan Nearny )

It was a busy day on Narragansett Bay when hundreds of athletes swam across it in the early morning, then 1200 more plied its waters from mid-morning to afternoon, sailing the first day of the New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex. While the annual early-morning “Save the Bay” swim finished, 107 boats left their berths in Newport Harbor to converge on three race circles: two “outside” on Rhode Island Sound and one “up the Bay,” or north of the iconic Pell Bridge, which serves as gateway to historic Newport and frames the sweeping view of the city from Harbour Court, where host New York Yacht Club has its on-water clubhouse.

“It was everything you could hope for in a day of sailing,” said NYYC Race Committee Chair John “Tinker” Miles, noting sunshine and warm temperatures cooled by manageable 12-15 knot breezes from the Southwest.

For leaders in seven of the 12 classes, when it was good it was very good. The conditions enabled them to post nothing but first-place finishes in multiple races. Phil Lotz (Newport, R.I.) posted three bullets in as many races in the 15-boat NYYC Swan 42 class, further attributing his stellar performance to “essentially good starts and speed, and conservative plays, which were more or less up the middle of the course.” Sailing with Lotz for the class’s National Championship were his wife Wendy and son Doug (age 23), while another Newporter Martha Parker, who worked the bow, also enjoyed having family aboard–her 13-year-old son Frasier. “There was enough variation in the wind velocity and seaway, however, that we were changing gears and sail trim constantly,” said Lotz, who is the 2009 national champion in this class and also represented the New York Yacht Club last year in its victory at the first-ever NYYC Invitational Cup, which hosted yacht club teams from around the world.

Thomas Boyle's Wings Leads the J-122 Class ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

Thomas Boyle's Wings Leads the J-122 Class ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

Thomas Boyle’s (Irvington, N.Y.) Wings was also three-for-three in the tight J/122 fleet, but it was only because it had the “slightest edge” on speed over David Murphy’s (Westport, Conn.) Pugwash, which finished right behind it on every account. “We’d come off the starting line and two miles later we were only two boat lengths ahead, “ said Mark Ploch (City Island, N.Y.) whose job it is to concentrate on boat speed. “With the boats all stacked together, I’d say it was a combination of things that kept us ahead, including Tom’s incredible ability to concentrate on the long beats.”

Other leaders with perfect scores over three races were Robert Armstrong (St. Croix) on Good Girl in the PHRF 1 class; defending Race Week champion John Hammel (Arlington, Mass.) on Elan in the Beneteau First 36.7 class; Dennis Williams (Hobe Sound, Fla.) on Victory 83 in the 12 Metre class; Alan Silken (Newton, Mass.) on Firefly in the S Class; and Richard Mentelos (Guilford, Conn.) on Park Place in PHRF 2.

Defending Race Week champion Damian Emery (Shoreham, N.Y.) won two of three races on Eclipse in the J/105 class, sailing for its East Coast championship and the largest here with 20 boats. The J/109s, which are fighting for their North American title, were led today by defending Race Week champion Ted Herlihy (South Darmouth, Mass.) after he posted a 2-1-1 with Gut Feeling.

Racing for the first half of Race Week continues through Monday for the five One-Design classes and concludes tomorrow for Classics, Herreshoff S Class, 12 Metre, 6 Metre, and PHRF. The second half is scheduled for Wednesday through Saturday when the Rolex US-IRC National Championship will take center stage. To date, 38 IRC-rated racers are registered for the fourth annual competition.
New York Yacht Club Race Week at Newport presented by Rolex

S Class Racing With Shona and Aquila ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

S Class Racing With Shona and Aquila ( Photo by Rolex / Dan Nearny )

 July 17-24, 2010
Preliminary Results – Saturday, July 17, 2010
Top three in each class
Place, Boat Name, Skipper, Hometown, Finish Positions, Total Points

Blue Fleet – 3 races completed

Class 1 – NYYC Swan 42 (15 boats)
1. Arethusa, Phillip Lotz, Newport, R.I., 1-1-1, 3 points
2. Hoss, Glen Darden & Williamson, Fort Worth, Texas, 2-6-5, 13
3. Apparition, Kenneth Colburn, Dover, Mass., 4-2-9, 15

Class 2 – J/122 (7 boats)
1. Wings Thomas Boyle, Irvington, N.Y., 1-1-1, 3 points
2. Pugwash, David Murphy, Westport, Conn., 2-2-2, 6
3. Christopher Dragon, Andrew Weiss, Mamaroneck, N.Y., 3-4-3, 10

Class 3 – J/109 (13 boats)
1. Gut Feeling, Ted Herlihy, South Dartmouth, Mass., 2-1-1, 4 points
2. Caminos, David Filippelli, Amagansett, N.Y.., 3-2-2, 7
3. Gossip, Steve Kenny & Greg Ames, Wainscott, N.Y., 1-3-4, 8

White Fleet – 3 races completed

Class 1 – PHRF 1 (10 boats)
1. Good Girl, J/100, Robert Armstrong, St. Croix, 1-1-1, 3 points
2. Settler, Peterson 42, Thomas Rich, Middletown, R.I., 2-3-2, 7
3. Act One, Sloop, Charlie Milligan & Tom Roche, Newport, R.I., 4-2-3, 9

Class 2 – Beneteau First 36.7 (8 boats)
1. Elan, John Hammel, Arlington, Mass., 1-1-1, 3 points
2. Resolute, Junius Brown Ridgefield, Conn., 2-2-3, 7
3. Kea/Slipstream, Chick Pyle, San Diego, Calif., 3-3-5, 11

Class 3 – J/105 (20 boats)
1. Eclipse, Damian Emery, Shoreham, N.Y., 1-1-4, 6 points
3. Kincsem, Joerg Esdorn, Katonah, N.Y., 6-2-1, 9
2. Savasana, Brian Keane, Weston, Mass., 3-3-5, 11

Green Fleet – 2 races completed; CRF 1 and CRF 2 completed one distance race

Class 1 – CRF 1 (3 boats)
1. Bolero, Edward Kane, Concord, Mass., 02:43:35
2. Black Watch, Trevor Fetter, Dallas, Texas, 02:46:25
3. Sumurun, Robert Towbin, Camden, Maine, 03:06:10

Class 2 – 12 Metre (5 boats)
1. Victory 83, Dennis Williams, Hobe Sound, Fla., 1-1, 2 points
2. American Eagle, Carol Swift, Hoboken, N.J., 4-2, 6
3. Courageous, Ralph Isham, New York, N.Y., 2-4, 6

Class 3 – CRF 2 (5 boats)
1. Chips, Jed Pearsall, Newport, R.I., 03:08:04
2. Sonny, Joseph Dockery, Newport, R.I., 03:11:05
3. Fortune, Don Glassie, New York, N.Y., 03:18:00

Class 4 – 6 Metre (6 boats)
1. Syce, Bob & FarleyTowse, Stamford, Conn., 2-1, 3 points
2. Ranger, Thomas Rodes, Cambridge, Mass., 1-4, 5
3. Cherokee, Jerry Goldlust, Concord, Mass., 4-3, 7

Class 5 –S Class (10 boats)
1. Firefly, Alan Silken, Newton, Mass., 1-1, 2 points
2. Aquila, Geoffrey Davis, Providence, R.I., 4- 2, 6
3. Osprey, Mike McCaffrey, Newport, R.I. , 2- 4, 6

Class 6 – PHRF 2 (5 boats)
1. Park Place, O’Day 34, Richard Mentelos, Guilford, Conn., 1-1, 2 points
2, Wolverine, Frers 33, David Nauber, Higganum, Mass., 2-2, 4
3. Dirty Harry, J/29, John Lavin, East Greenwich, R.I., 3-3, 6

Docks Lines With Marks In Preparation For The Races (Photo by Rolex / Daniel Forster )

Docks Lines With Marks In Preparation For The Races (Photo by Rolex / Daniel Forster )